Aucuba japonica var. longifolia 'SALICIFOLIA'

Aucuba japonica var. longifolia
Aucuba japonica var. longifolia 'SALICIFOLIA'
aukuba japonská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.8-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled foto
Aukuba japonská je nižší až středně vysoký stálezelený keř, o které se ještě donedávna věřilo, že lze pěstovat pouze v teplých krajinách. Testy u nás spolu se zkušenostmi z dlouhodobého pěstování zejména ve státech v USA s nám obdobným klimatem prokázaly, že je dostatečně odolná pro běžné zahradní mikroklima a zelenolisté formy jsou vhodné i na plné slunce.

Salicifolia je nadmíru atraktivní odrůda japonské aukuby. Patří do skupiny longifolia (dlouholistá), neboť nese výjimečně tvarované, úzce protáhlé listy, jež připomínají vrbu (salix - odtud salicifolia). Mohou mít 15-20 cm na délku a pouze kolem 3 až 4 cm na šířku. V dobré půdě jsou svěže až sytě zelené, velmi lesklé, jakoby polité cukrovou vodou, zakončené špičkou. Podél listů najdete několik málo nápadných zoubků, blíže špičce.

V teplých dnech druhé poloviny jara kvete drobnými, tmavě vínovými květy, z nichž se koncem léta tvoří nápadné, červené, lesklé, kulaté až mírně oválné plody v hojném množství. Salicifolia je samičí odrůda a potřebuje jinou samčí aukubu, aby byla opylena a vytvořila plody.

Roste spíše pomaleji do dobře větveného, hustého keře i bez stříhání, který dosahuje kolem 1,5 m výšky a o trochu větší šířky. Řez je každopádně možný nejlépe zjara před rašením po odeznění mrazů. Staré rostliny je možné zmladit i středně hlubokým řezem. Černání listů a větviček bývá nejčastěji způsobeno houbovými chorobami v příliš mokré zemi.

Zelenolisté aukuby nevyžadují zastíněné stanoviště jako jejich pestrolisté sestry, ale trochu stínu před nejostřejším zimním a časně jarním sluncem doporučujeme. Potřebují živnou a rovnoměrně vlhkou ale dobře odvodněnou, přednostně kyselou zem. I když dobře snáší i těžší půdy, může na ně reagovat světlejšími až zažloutlými listy, což úplně zkazí její exotický image. Hlavně nesmí nikdy stát v mokru. Je dobře odolná znečištěnému ovzduší. V zimě je nutné ji občas zalít, pokud nemrzne a není zmrzlá zem. Mrazuvzdorná do cca -24°C a není vhodná do venkovních květináčů přes zimu.

Poslední revize 06-02-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Aucuba japonica
Sarcococca saligna
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.