Abies pinsapo

Abies pinsapo
Abies pinsapo
jedle španělská
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto

Španělská jedle je impozantní jehličnatý strom pocházející z jižního Španělska a Maroka, kde se nachází i jeho blízký příbuzný jedle numidská. Je nadmíru elegantní svou pravidelnou stavbou a kuželovitým habitem, stejně jako drobnými jehlicemi, které hustě obtáčejí větvičky kolem dokola a staré odpadávají po mnoha letech na rozdíl od běžných jehličnanů našeho klimatu.

Španělská jedle má pouze asi 1,5 cm dlouhé, tuhé, ostře špičaté jehlice sytě zelené barvy pouze s jemným stříbřitým ojíněním. Klad větví je symetrický a vystoupaný, vůči kmeni je v úhlu přibližně 45 stupňů. Stromy si dlouho drží velmi pěkný tvar a husté větvení. Samičí šišky jsou zelené, cca 10 cm dlouhé, dozrávají v srpnu a rostou vzpřímeně na osluněných větvích, zpravidla ve vyšších patrech rostliny. Roste středně rychle (asi 20 cm za rok) a středoevropská výška se očekává kolem 10 metrů, přestože ve své domovině umí dvojnásobek.

Španělská jedle vyžaduje plné slunce a spíše suchou, výborně odvodněnou zem, jen lehce kyselou až silně alkalickou (je vápnomilná), středně bohatou na živiny. Nesnáší mokré a chladné půdy. Mladé rostliny udržujte zamulčované. Má raději teplejší místa, určitě ji nesázejte do průvanu a do vyšších horských poloh. Jinak je na většině území ČR výborně mrazuvzdorná do cca -25°C.

Poslední revize 05-02-2018
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abies pinsapo výška 100-110 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU


Podobné rostliny
Abies numidica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.