Abies pinsapo

Abies pinsapo
Abies pinsapo
jedle španělská
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
náhled foto

Španělská jedle je impozantní jehličnatý strom pocházející z jižního Španělska a Maroka, kde se nachází i jeho blízký příbuzný jedle numidská. Je nadmíru elegantní svou pravidelnou stavbou a kuželovitým habitem, stejně jako drobnými jehlicemi, které hustě obtáčejí větvičky kolem dokola a staré odpadávají po mnoha letech na rozdíl od běžných jehličnanů našeho klimatu.

Španělská jedle má pouze asi 1,5 cm dlouhé, tuhé, ostře špičaté jehlice sytě zelené barvy pouze s jemným stříbřitým ojíněním. Klad větví je symetrický a vystoupaný, vůči kmeni je v úhlu přibližně 45 stupňů. Stromy si dlouho drží velmi pěkný tvar a husté větvení. Samičí šišky jsou zelené, cca 10 cm dlouhé, dozrávají v srpnu a rostou vzpřímeně na osluněných větvích, zpravidla ve vyšších patrech rostliny. Roste středně rychle (asi 20 cm za rok) a středoevropská výška se očekává kolem 10 metrů, přestože ve své domovině umí dvojnásobek.

Španělská jedle vyžaduje plné slunce a spíše suchou, výborně odvodněnou zem, jen lehce kyselou až silně alkalickou (je vápnomilná), středně bohatou na živiny. Nesnáší mokré a chladné půdy. Mladé rostliny udržujte zamulčované. Má raději teplejší místa, určitě ji nesázejte do průvanu a do vyšších horských poloh. Jinak je na většině území ČR výborně mrazuvzdorná do cca -25°C.

Poslední revize 05-02-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abies numidica
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.