Abies numidica

Abies numidica
Abies numidica
jedle numidská
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Jehličnany
náhled foto

Jedle numidská má svůj původ ve státech severní Afriky, odtud i její druhé jméno - jedle alžírská. Je zvyklá na drsné podmínky dlouhodobého sucha, horka i nekvalitní země, neboť roste v nadmořských výškách 1600 až do 2000 metrů, kde v kamenitých půdách tvoří spíše solitérní stromy, zřídkakdy menší, řídké lesní porosty. Je hojně vysazovaná ve Středozemí, kde zdomácněla podobně jako jedle španělská, s níž je blízce příbuzná.

Její jehlice jsou překrásné - kolem 2 cm dlouhé, hustě poseté kolem celé větvičky, sytě zelené, lesklé a zespodu mají při okrajích stříbřitý proužek. Větve tvoří víceméně vodorovná patra, která až s věkem a vlastní tíhou mohou přepadat. Roste velmi pomalu a v zahradních podmínkách se v dospělosti očekává výška kolem 6 až 8 metrů, přestože ve své domovině dokáže ve volném prostranství dorůst více než dvojnásobek.

Nejraději má vlhčí, mírně kyselou a dobře propustnou zem, ale zvládne i o dost horší podmínky včetně vápenitého podloží. Je zvyklá na plné slunce a snese i polostín. Přestože se v domovině nachází na horách, u nás jí dopřejte raději teplejší místa, dlouhodobý mráz pod -23°C na exponovaných lokalitách Střední Evropy by se jí nemusel líbit. Ideální do velké skalky, kde jí přes den nahřáté kameny budou prohřívat kořeny v noci. Je poměrně citlivá vůči znečištěnému ovzduší.

Poslední revize 05-02-2018.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Abies numidica  'GLAUCA'
Abies pinsapo
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.