Abies numidica

Abies numidica
Abies numidica
jedle numidská
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 6-15m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Jehličnany
náhled foto

Jedle numidská má svůj původ ve státech severní Afriky, odtud i její druhé jméno - jedle alžírská. Je zvyklá na drsné podmínky dlouhodobého sucha, horka i nekvalitní země, neboť roste v nadmořských výškách 1600 až do 2000 metrů, kde v kamenitých půdách tvoří spíše solitérní stromy, zřídkakdy menší, řídké lesní porosty. Je hojně vysazovaná ve Středozemí, kde zdomácněla podobně jako jedle španělská, s níž je blízce příbuzná.

Její jehlice jsou překrásné - kolem 2 cm dlouhé, hustě poseté kolem celé větvičky, sytě zelené, lesklé a zespodu mají při okrajích stříbřitý proužek. Větve tvoří víceméně vodorovná patra, která až s věkem a vlastní tíhou mohou přepadat. Roste velmi pomalu a v zahradních podmínkách se v dospělosti očekává výška kolem 6 až 8 metrů, přestože ve své domovině dokáže ve volném prostranství dorůst více než dvojnásobek.

Nejraději má vlhčí, mírně kyselou a dobře propustnou zem, ale zvládne i o dost horší podmínky včetně vápenitého podloží. Je zvyklá na plné slunce a snese i polostín. Přestože se v domovině nachází na horách, u nás jí dopřejte raději teplejší místa, dlouhodobý mráz pod -23°C na exponovaných lokalitách Střední Evropy by se jí nemusel líbit. Ideální do velké skalky, kde jí přes den nahřáté kameny budou prohřívat kořeny v noci. Je poměrně citlivá vůči znečištěnému ovzduší.

Poslední revize 05-02-2018.
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Abies numidica výška 100-120 cm, šířka 50-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM


Podobné rostliny
Abies numidica  'GLAUCA'
Abies pinsapo
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.