Ligularia 'PANDORA'®

Ligularia
Ligularia 'PANDORA'®
popelivka
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a vínová
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Popelivka Pandora® je senzační výkřik mezi těmito vlhkomilnými trvalkami. Pochází z roku 2016 a na trh ji o rok později uvedla nizozemská firma CNB, zastupující práva šlechtitelů.

Pandora® je nejtmavší z řady novinkových hybridů, které byly současně šlechtěny. Jedná se hybrid popelivky zoubkované (ligularia dentata) s temně vínovými až čokoládově tmavými, okrouhlými až ledvinitými listy se zoubkatými okraji. Jsou asi 7-10 cm široké, velice lesklé a dozrávají do tmavě olivově zelené. Kvete od druhého až třetího roku věku. Květy jsou podobné arnice - mají sytě zlatožluté plátky nestejné délky kolem střapatého středu s krátkými, neučesanými tyčinkami. Tučné stonky jsou parádní jako celá rostlina - zářivě granátově červené a bývají kolem 30 cm vysoké.

Typické kvetení probíhá od poloviny července do poloviny srpna, přesto šlechtitel uvádí, že starší rostliny umí kvést již od června do začátku podzimu. Pandora® je nejkompaktnější popelivka ze všech známých druhů a odrůd. Vejde se i do květináče, pokud jej nenecháte vyschnout.

Popelivka miluje vlhká až mokrá stanoviště a uplatní se všude tam, kde ostatní běžné a suchomilné rostliny zahnívají. Můžete ji vysadit k potokům, krajům jezírek nebo i do běžného záhonu, který bude dostatečně zavlažován. Její listy jsou velkou pochoutkou pro slimáky, je proto dobré rozmístit nástrahy. Zem by měla být středně živná a hluboká a pokud jí poskytnete toulavý stín během dne, bude ráda. Mrazuvzdornost testovaná zatím do min. -30 °C, možná snese i o pár stupňů níže.

Poslední revize 03-02-2018; 23-10-2022
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ligularia dentata 'BRITT-MARIE CRAWFORD'
Ligularia dentata 'MIDNIGHT LADY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.