Prunus serrulata (syn. 'Mount Fuji') 'SHIROTAE'

Prunus serrulata (syn. 'Mount Fuji')
Prunus serrulata (syn. 'Mount Fuji') 'SHIROTAE'
třešeň pilovitá, okrasná třešeň, sakura
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 4-7m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rod prunus obsahuje přes 400 druhů dřevin, které kombinují užitečnost a krásu. Patří sem totiž jak třešně, slivoně, broskve či trnky, tak i okrasné třešně, kvetoucí slivoně, stálezelené bobkovišně atd. Třešeň pilovitá je tou pravou japonskou sakurou, podle které se i podobné druhy třešní a višní pěstované jen pro ozdobné květy začaly rovněž nazývat sakurami. Pochází ze západní Asie (Japonsko, Čína, Indie, Vietnam, Korea).

Shirotae patří mezi výjimečné sakury se sněhobílými květy. Jsou poloplné, jemně vonné, 4-5 cm široké a vykvétají v bohatém množství na začátku teplejších dnů dubna na asi 2 týdny. Opadavé listy jsou tmavě široce elipčité až oválné, výrazně pilovité při okrajích, 10-13 cm dlouhé, raší bronzové, dozrávají do tmavě zelené a na podzim se barví do zlatožluté, oranžové a šarlatové s trochou vínové.

Koruna je široce trychtýřovitá až plochá a větve se rozkládají převážně do stran, takže v dospělosti je její šířka výrazně větší než výška. Roste spíše pomalu a starší stromy lze lehce tvarovat promyšleným prořezáváním (odstraňováním tenkých větviček podél silnějších větví či zakracováním dlouhých větví pro zaoblení koruny), ideálně po odkvětu, ale nejlépe vypadá bez zásahu. Neřežte do starého dřeva, může trpět na nemoci a nebude vypadat dobře. Větší řezné rány vždy ošetřete dřevěným popelem nebo přípravkem proti plísním.

Okrasné třešně a slivoně nejsou náročné na půdní podmínky, ale nejlépe se jim bude dařit ve vlhčích ale dobře propustných půdách mírně kyselé reakce, na plném slunci. Nevadí jim silný mráz ani vítr. Stromy s kmenem na prvních pár let po výsadbě dobře vyvažte k opoře. Mrazuvzdorná do min. -27 °C.

Poslední revize 10-10-2008; 24-04-2010; 27-02-2023
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus x yedoensis
Prunus avium 'PLENA'
Prunus 'TAIHAKU'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.