Chamaedaphne calyculata 'WHITE BELLS'

Chamaedaphne calyculata
Chamaedaphne calyculata 'WHITE BELLS'
lýkoveček kalíškatý
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 2   (do -45°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Lýkoveček je sympatický, stálezelený keřík nacházející se snad ve všech částech severní polokoule, neboť snáší mrazy až k -45°C. Patří do skupiny vřesovištních a zároveň mokřadních rostlin, takže je ideální pro jílovitě vododržné lokality, kterých je po Čechách více než těch propustných.

White Bells je atraktivní selekce lýkovečku vyznačující se kompaktním a hustým růstem a množstvím drobných, čistě bílých, konvalinkových květů brzy zjara, díky nimž se podobá pierisům. Plně vykvetlá rostliny strčí do kapsy všechny časně jarně kvetoucí keříky. Neopadavé listy jsou oválně elipčité, 2-3 cm dlouhé a směrem ke koncům větví se zmenšují. Mají tmavě olivově zelenou barvu a jsou poseté droboučkými tečkami jako hvězdným prachem, podobně jako hlošiny Ebbingeovy. Spodek listu je béžově šupinatý až semišově nahnědlý. Roste pomalu, spíše do šířky s téměř vodorovně kladenými patry větví. Časem vytvoří hustý a souvislý, polštářovitý keř. Po odkvětu lze lehce zastříhat, ale pro kompaktnost rostliny to není nutné.

Lýkoveček miluje podmáčená místa a běžnou zahradní zem, která nebude vysychat. Hodí se do neustále vlhkých vřesovišť i na okraj zahradních potůčků a jezírek. Pěstuje se na plném slunci, ale v polostínu prosperuje také, pokud má denně alespoň 4 hodiny přímé slunce. Zem musí být typicky vřesovištní - kyselá, humózní a nevysychavá. Extrémně mrazuvzdorný až do -45°C.

Poslední revize 30-10-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'DEBUTANTE'
Pieris japonica ssp. yakushimanum 'PRELUDE'
Pieris x 'BROUWER'S BEAUTY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.