Skimmia japonica 'PABELLA'

Skimmia japonica
Skimmia japonica 'PABELLA'
skimie japonská
VZRŮST malý keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT méně nápadné, zajímavé květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ březen - duben
NÁROKY NA SLUNCE polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Skimie je stálezelený, nízký keřík z Japonska. Bylo vyšlechtěno mnoho odrůd i mezidruhových kříženců, které se dlouhodobě testují pro zachování znaků, jež je odlišují od rodičovského druhu. I když se často jedná o sběratelské kousky, rostlina se stává čím dál známější a na trhu je několik velmi úspěšných odrůd, na něž rok co rok doráží nové a škemrají o úspěch. Odrůda Pabella vznikla náhodně v holandské školce Boomkwekerij Roland van der Werf mezi mnoha rostlinami odrůdy Rubella, ale v tomto případě se jedná o samičí rostlinu. Jako novinka získala zlatou medaili na výstavě Flora Holland Glazen Tulp hned v roce uvedení na trh, tedy 2017.

Pabella je velmi pěkná samovolná mutace japonské skimie, jež na konci sezóny nese množství sytě červených, lesklých plodů ve tvaru korálků. Tvoří atraktivní, husté polštáře kožovitých, neopadavých listů a brzy zjara rozkvétají droboučké, voňavé květy v nápadných vrcholových chocholících, jež pro tvorbu plodů potřebují nějakou samčí rostlinu poblíž (např. Rubella) jako opylovače. Listy jsou úzce podlouhlé, tmavě zelené, lesklé a pokud si chcete užít maximální efekt červených plodů, je možné opatrně odstříhat nové výhony nad nimi, aby plody více vynikly. Keřík je pěkný, pevný, není rozvalený jako některé starší samičí odrůdy. Roste velmi pomalu.

Skimmie je nenáročný keř, o který se nemusíte téměř start, ale musíte ji dobře umístit a zasadit. Potřebuje neustále vlhkou, avšak velmi dobře odvodněnou zem, která bude bohatá na živiny, zejména železo a hořčík. Zem musí být prolehčená listovkou a obohacená rašelinou, aby se zvýšila její kyselost. Umístěte jí do polostínu nebo i hlubokého stínu, např. za domem, kam slunce nedosvítí, nebo pod košatými stromy, které zajistí letní stín a v zimě jejich husté větve rozptýlí sluneční svit. Blednutí a žloutnutí listů je signálem přemíry slunce nebo vody, popřípadě chudé, málo kyselé půdy bez obsahu železa. Snáší znečištěné ovzduší a městské prostředí. Celá rostlina je jedovatá. Mrazuvzdorná do cca -27°C a na chráněných, neosluněných místech dobře snáší pěstování v širších ale mělkých venkovních nádobách.

Poslední revize 28-10-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Skimmia japonica ssp. reevesiana
Skimmia japonica 'WINNIE'S DWARF'
Skimmia japonica 'OLYMPIC FLAME'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.