Sedum spectabile (Hylotelephium) 'BRILLANT'

Sedum spectabile (Hylotelephium)
Sedum spectabile (Hylotelephium) 'BRILLANT'
rozchodník nádherný
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ srpen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rozchodník je rostlina, kterou jsme jako malí u babičky na zahrádce nazývali zelí, zelíčko nebo zaječí zelí. Její tučné, sivě zelené listy nám připomínaly nově rašící sazenice této zeleniny, kterou žádné dítě nejí ochotně bez reptání, tak je logické, že jsme ji neměli v lásce. Když ale v druhé polovině léta rozchodník vykvetl, všem nám sklaplo, protože se z ní vyklubala nádherná, sytě vybarvená rostlina a rázem jsme jí zeleninové vzezření prominuli a trhali květy mamince pro radost.

Brillant je odrůda rozchodníku nádherného s velkými = širokými hlavami květů zářivě růžové barvy, kterou jsme doposud znali jen u odrůdy Neon. Vykvétá již koncem prázdnin, kdy ukazuje světle růžovou barvu, která po rozevření zraje do svítivě růžové až růžově purpurové na konci kvetení. Její drobné, hvězdicovité květy jsou uspořádané v téměř plochých vrcholících a lákají motýly i oči kolemjdoucích. Není snad hezčí pohled na nízkou, hustou trvalku ke konci léta než na plně vykvetlý trs rozchodníku. Listy mají hráškově světle zelenou barvu, jako by byly zmražené – proto ji v angličtině krom běžnějšího 'stonecrop' nazývají také 'iceplant' - ledová rostlina. Roste kompaktně a nízce pouze do asi 30-40 cm výšky a trochu větší šířky, tvoříc úhledné vypouklé polštáře.

Rozchodník je snadná trvalka k pěstování. Není náročná na půdní typ. Ideální je propustná, písčitohlinitá, mírně alkalická půda s průměrným množstvím živin. K dobrému zakořenění potřebuje nezůstat déle v podmáčené zemi, aby jí neshnily kořeny. Od druhého roku po výsadbě je ale schopná snést dočasné zamokření stejně jako déle trvající sucho. Její dužnaté listy mají dobrou zásobu vody a dokáží si poradit. Roste na plném slunci i v polostínu. Plně mrazuvzdorná do min. -34°C.

Poslední revize 18-09-2017.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Sedum spectabile (Hylotelephium) 'NEON'
Sedum (hylotelephium) 'MR.GOODBUD'
Sedum ('Autumn Joy') 'HERBSTFREUDE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.