Platanus orientalis 'LACINIATA'

Platanus orientalis
Platanus orientalis 'LACINIATA'
platan východní
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 10-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 10-20m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Platan východní je velký, původem jihoevropský strom, který zdomácněl zejména v západní Asii. V evropských zahradách a chladnějších oblastech nenašel příliš uplatnění možná proto, že listem je podobný ambroním, ale je o dost větší, což se do běžných zahrad nehodí. Tento atribut je naopak vítaný v jižanském podnebí, neboť strom nabídne široký stín. Uvádí se, že již sám otec medicíny Hippokrates vyučoval své žáky pod korunami těchto platanů, kde mohli dlouho a nerušeni horkými paprsky slunce rozjímat nad filosofickými otázkami. I když u nás nedošel širšího komerčního uznání, nabízíme vám některé z jeho vysoce atraktivních forem.

Laciniata je velmi vzácná a překrásná odrůda platanu východního neurčeného původu. Má se za to, že se jedná o samovolnou mutaci podobné variety Digitata, kterou představil roku 1847 belgický školkař L. de Bavay. Zdobí jej obzvláště hluboce vykrajované, opadavé listy, rozdělené na 3 hlavní a 2 menší cípy, jež neobsahují postranní parůžky, jako má Digitata. Jsou 20 až 25 cm dlouhé a téměř totožně široké. Od dětí jsme slyšeli velmi trefné přirovnání ‚dinosauří drápy‘ a nutno uznat, že něco na tom je. Jsou svěže zelené, matné a poseté vrstvou droboučkého chmýří, které může dráždit dýchací cesty ke kašli, pokud s listy manipulujete ve větším množství poblíž obličeje. Samovolně se neuvolňuje, takže posezení pod korunou stromu je nadmíru příjemné. Na podzim se barva listů mění do zářivě jantarově žluto-oranžové s krátkým obdobím sytě červených tónů. Plody jsou typické platanové ježaté kuličky olivově zelené barvy v nepravých hroznech o počtu 2 až 6 ks. Starším stromům se odlupují výrazné kusy kůry z kmenů ponechávajíce ji hladkou s barevnými mapami. Koruna má široce kulovitý, lehce přepadavý habitus.

Roste rychle a zakořeněné stromy umí v mládí přirůst až půl metru za rok do malebně převislých korun. Jakýkoli řez je možný koncem zimy před rašením. Není náročný na půdní typ, ale když si může vybrat, dává přednost vlhčí, křemičité zemi. Výborně snáší extrémní výkyvy teplot i dočasné zamokření a stejně jako běžný platan i tento snáší většinu běžných městských polutantů. Údaje o jeho odolnosti mrazům se napříč světovými encyklopediemi velice liší a poněkud vzdalují realitě, neboť je vyzkoušený do min. -25°C bez jakýchkoli poškození a jistě zvládne i pár stupňů níže.

Poslední revize 14-09-2017; 02-12-2021
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Liquidambar orientalis
Platanus orientalis 'DIGITATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.