Iris setosa

Iris setosa
Iris setosa
kosatec chlupatý
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ inkoustově modrá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tento kosatec je jedním z mnoha základních druhů a nalézá se ve volné přírodě od nejchladnějších částí severní polokoule až k pásu mírného klimatu. Roste na Aljašce, v Kanadě, na Sibiři i v severní Asii (Čína, Korea, Japonsko). Nejběžnější a dost možná i nejkrásnější je modrá forma. Setosa v latině znamená chlupatý a i když to není uznané botanické pojmenování, používáme jej z důvodu rozlišení mezi ostatními, zejména podobným kosatcem sibiřským, který najdete v totožných lokalitách.

Kosatec chlupatý v době květu dosahuje kolem 1 metru výšky a kvete od konce května až do června modrými až modrofialovými, překrásně tvarovanými květy s nápadným bílým a zlatožlutým mramorováním jazyka. Květní stonky jsou tenké a dobře se větví, nabízejíc více květů z jednoho stonku. Nevoní. Listy jsou středně až světle zelené, mečovité, spíše užší.

Tento kosatec miluje vlhká až lehce podmáčená stanoviště, přesto je natolik univerzální, že dokáže žít i na skalce a v suché, písčité půdě. Vyhovuje mu i jílové podloží, pokud nemá tendenci v létě seschnout do tvrdé hroudy. Kvete na slunci i v polostínu, kde jeho modř nádherně probarví méně světlé okolí. Svými oddenky se pomalu rozrůstá do plochy, ale není plevelný. Snadno můžete přebytečné hlízovité oddenky vyjmout a přesadit jinam. Na občasné hnojení dobře reaguje bohatším růstem i kvetením. Své místo si najde v jakémkoli typu zahrady – venkovské i moderní, v trvalkové zahradě i vysazený mezi nižšími či středně velkými keři, které rozveselí barevnými květy. Hlízy se nevyndavají. Mrazuvzdorný do cca -40°.

Poslední revize 04-06-2017.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Iris 'SIGN OF LEO'
Iris (sk. germanica) 'ON EDGE'
Iris (sk. germanica) 'BEDTIME STORY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.