Paeonia itoh RICH AND SPARKLING® 'Cannes'

Paeonia itoh
Paeonia itoh RICH AND SPARKLING® 'Cannes'
hybridní pivoňka itoh
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ lososová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Rarity
Hybridní pivoňku itoh vytvořil japonský šlechtitel Toichi Itoh, který v roce 1948 zkřížil hybridní křovitou pivoňku paeonia x lemoinei a bylinnou pivoňku paeonia lactiflora ‚Kakoden‘. Úspěch se dostavil v podobě 9 rostlin, které vypadaly tak krásně jako dřevité pivoňky, ale rostly spolehlivě jako ty bylinné. Protože Itoh zemřel brzy poté - v roce 1956, nedožil se prvního kvetení svých hybridů a málem se na jeho průlomový počin zapomnělo, ale americký zahradník Louis Smirnow se zasadil o to, aby se v jeho úspěchu pokračovalo a koncem 60.let minulého století získal od Itohovy vdovy povolení k zapsání patentu na 4 z jeho výpěstků. To umožnilo jejich použití k následnému křížení a jednou z prvních známých odrůd se stala Bartzella, kterou vyšlechtil Roger Anderson a protože se pivoňky itoh daly do té doby množit pouze vegetativním dělením, zájem vzrostl natolik, že jedna rostlina se koncem 90.let prodávala za neuvěřitelných 1.000 US dolarů. Po roce 2000 se podařilo vyvinout laboratorní metodu množení, která doposud selhávala a rostlin i nových odrůd je čím dál více a i když jsou stále velmi drahé, jejich cena je rok od roku dostupnější.

Cannes® je další úchvatná pivoňka itoh ze série RICH AND SPARKLING®. Květy o průměru cca 15-20 cm jsou měkce lososově růžové s přechody do sytě růžové při okrajích a světle oranžové v centru. Střed květu zdobí malá korunka tenkých žlutých tyčinek. Kvetou na pomezí kvetení dřevitých a bylinných pivoněk – tedy přibližně od poloviny května do poloviny června a, pokud se poté seříznou až k zemi, umí v létě vykvést v menší síle znovu. Stonky jsou dostatečně vysoké i pro použití jako řezané květiny a již za několik let rostliny nabídnout bohaté kvetení s 50 i více voňavými květy. I po odkvětu zůstávají nesmírně atraktivní díky svým výrazně vykrajovaným listům světle zelené barvy s červeným nádechem. Na podzim, než opadají, se listy zbarví do několika odstínů oranžové a šarlatové s příměsí vínové. Dospělé rostliny tvoří husté trsy o výšce a šířce kolem 90 cm.

Pivoňky itoh porostou v jakékoli propustné půdě neutrální až mírně kyselé reakce na plném slunci nebo v lehkém polostínu s dobrým prouděním vzduchu. Mají rády rovnoměrné vlhko, ale po zakořenění nejsou náročné na zálivku. Na jaře odřežte zaschlé loňské stonky těsně nad zemí a dejte pozor, ať neponičíte přeživší živá očka na podzemních částech stonků. Mrazuvzdornost se uvádí až k -34°C, my se spokojíme s tím, že na území naší republiky jsou dostatečně otužilé všude.

Poslední revize 16-05-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Paeonia suffruticosa
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.