Geum 'Macgeu001' SCARLET TEMPEST

Geum 'Macgeu001'
Geum 'Macgeu001' SCARLET TEMPEST
hybridní kuklík šarlatový
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.5m
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová až červená
DOBA KVETENÍ duben - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Rodina kuklíků pochází z chladnějších oblastí Evropy, Asie, Afriky i Nového Zélandu. Tato pěkná a bezproblémová trvalka lze najít v přírodě každého kontinentu vyjma Austrálie a pokaždé v trochu jiném provedení. Kuklík šarlatový pochází z Balkánu a patří k drobnějším druhům používaným i pro půdní pokryv a díky své odolnosti se využívá i pro další křížení s jinými, i méně odolnými druhy z důvodu prodloužení doby kvetení a pro získání ještě atraktivnějších květů.

Scarlet Tempest (Šarlatová smršť) je nepřehlédnutelná odrůda kuklíku s velkými květy a dlouhým kvetením. Nádherné, poloplné, trochu jako sasanka vypadající květy mají sytou šarlatově oranžovou barvu a bohatou korunku žlutých tyčinek. Vykvétají již od dubna na cca 30-50 cm dlouhých, pevných stoncích ve velkém množství a nakvétají až do července. Po krátké pauze během nejteplejšího léta se koncem prázdnin vrací s přídavkem dalších květních stonků a květů až do raného podzimu. Vyšlechtila jej Elizabeth MacGregor ze Skotska a na renomované anglické výstavě Chelsea Flower Show, kterou každoročně pořádá britská RHS (Královská zahradnická společnost), si vysloužila druhé místo jako rostlina roku.

Listy jsou výrazně vykrajované, nepatrně plstnaté, mají svěže zelenou barvu a vypadají jako rozšířené listy kapradin. Tvoří tak hustý trs, že i mimo dobu kvetení je rostlina velmi atraktivní a, pokud je mírná zima, jsou stálezelené. Rostlina skvěle vynikne vysazená hustě do většího hnízda, kde se nejlépe ukáže pěkný podklad svěže zelných listů a nad ním množstvím šarlatově oranžových květů po dlouhé období.

Kuklík není náročný na půdu, pouze nesmí stát v zamokřené zemi. Na dostatek živin reaguje bohatším olistěním a sytější barvou listů. Květy tvoří spolehlivě i v chudších půdách, pokud má dostatek slunce. Otužilý do cca -29°C.

Poslední revize 14-05-2017; 05-05-2019
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Geum coccineum 'ORANGE QUEEN'
Geum coccineum KOI 'Dark Orange'
Geum (syn. 'Feuerball') 'Mrs BRADSHAW'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.