Hyacinthus 'GIPSY QUEEN'

Hyacinthus
Hyacinthus 'GIPSY QUEEN'
hyacint
VZRŮST nízká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.2-0.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ oranžová až lososová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Hyacint je známá a překrásně vonící jarní cibulovina, o které možná nevíte, jak praví řecká mytologie, že byla pojmenovaná po krásném spartanském princi. Krása jeho tváře a antická dokonalost těla přiměla dokonce dva bohy, aby se do něj bezhlavě zamilovali a soupeřili o jeho přízeň - boha světla a slunce Apolla a boha západních větrů Zephyrose. Podle Bibliotheky se jedná vůbec o první zmínku o lásce mezi dvěma muži. Hyacint si tehdy vybral zářivého Apolla, což žárlivý Zephyros nesl tak těžce, že Hyacintovi zanedlouho přivodil smrtelné zranění diskem, jež Hyacint s Apollem právě házeli. Apollo ze svého žalu stvořil květinu, jejíž květy skrápěl jeho krví a pojmenoval ji po svém milovaném. Zajímavé na celé historii je i rozuzlení, kdy Zephyrus za svůj čin nedošel odplaty od rozzuřeného Apolla, neboť se za něj postavil Eros, bůh lásky, který jeho čin ospravedlnil jako akt hluboké lásky a pouze mu přikázal, aby mu navěky sloužil.

Dvojice hyacintů Gipsy nese nevídané barvy a okouzlující vůni. Odrůda Gipsy Queen (Cikánská královna) má květy v odstínu, jež mužům těžko popíšete - lososová. Tedy něco mezi oranžovou a světle růžovou. Nejefektnější je právě onen růžový proužek táhnoucí se podél celého každého okvětního plátku v kombinaci se světlounce oranžovým okolím. Překrásně ovocně voní. Květy jsou uspořádané v bohatém vrcholovém klasu a rozkvétají od dubna do května a pyšní se výhodou navíc - jedna cibule mívá 2 a někdy až 3 stonky s květy, jež se objevují nikoli naráz, ale postupně. Stonky jsou 25-30 cm vysoké a listy úzce, podlouhlé, dužnaté, svěže zelené.

Hyacinty preferují čerstvou, kyprou, rovnoměrně vlhkou a živnou půdu. Cibule se vysazují asi 20 cm hluboko a 5-8 cm jedna od druhé. Nemnoží se tak ochotně mladými cibulkami jako třeba narcisy, takže pokud stojíte o pěkný hustý trs, raději si kupte více cibulí nebo rostlin najednou. Pěstujte je na plném slunci nebo jen v lehkém polostínu. Po odkvětu odstříhejte stonky s květy, ale listy nechte dozrát a přirozeně zavadnout, jen tehdy budou mít cibulky dostatek síly pro kvetení v dalším roce. Jsou velice mrazuvzdorné, bez ochrany až do min. -30°C. V oblastech s chladnějšími zimami doporučujeme silný zimní mulč, se kterým mohou přečkat až -40°C.

Poslední revize 17-04-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hyacinthus 'PINK PEARL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.