Koelreuteria paniculata 'FASTIGIATA'

Koelreuteria paniculata
Koelreuteria paniculata 'FASTIGIATA'
svitel latnatý
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 4-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Svitel latnatý je jedním z mála stromů našeho klimatu, které kvetou v létě, což je poměrně vzácné a proto je tak ceněný. Štíhlá odrůda Fastigiata je navíc méně běžná a díky tomu ještě vyhledávanější.

Jedná se o středně vysoký strom s přísně vzpřímeným, sloupovitým habitem. Jeho atraktivitu umocňují exoticky vyhlížející lichozpeřené listy, které mohou být až 45 cm dlouhé, při rašení jsou růžové, přes léto jasně zelené a brzy na podzim se mění buď na zlatavě oranžovou nebo šarlatově červenou (podle semenáče). Jednotlivé lístky, ze kterých je celý list složen, jsou při krajích nápadně vyřezávané jako krajka a raší mezi posledními opadavými listnáči.

Květy jsou uspořádané ve vzpřímených, bohatých latách s drobnými, zářivě žlutými květy s oranžovým flíčkem uprostřed. Objevují se od konce července do druhé půlky srpna a po nich nastupují lososově růžové tobolky ve tvaru lampiónků s plody.

Má výhodu, že kromě zamokření snáší jakoukoli půdu i městské znečištění. Pro dobré kvetení potřebuje horké léto a slunné místo. Dobře snáší jarní řez, ale většinou to není třeba, protože strom si drží moc pěkný tvar i bez stříhání. Dobře mrazuvzdorný do cca -29°C, ale mladé sazenice je nutno chránit.

Poslední revize 01-02-2012; 28-02-2018
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.