Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM'

Liriodendron tulipifera
Liriodendron tulipifera 'AUREOMARGINATUM'
lyriovník tulipánokvětý, tulipánovník
VZRŮST vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 15-20m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 6-10m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ +kombinovaná:světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ +kombinovaná:žlutá a oranžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Správný český název tohoto exoticky vyhlížejícího opadavého stromu je liriovník nebo lyriovník (nikoli liliovník). Tvar jeho velkých listů opravdu připomíná lyru a kdo jej nikdy neviděl, má pocit, že konec listu někdo usekl. Jedná se o jinde nenapodobitelný znak právě liriovníku, kterého šlechtitelé obdařili hlubokým vykrojením sudých cípů a již zmíněnou velikostí.

Kultivar Aureomarginatum nese listy zelené barvy s více či méně nápadným zlatožlutým panašováním, které se od konce jara stávají méně znatelné a jsou spíše světleji zelené než zbytek listu. I tato odrůda nese květy podobné tulipánům krémově nazelenalé až světle žluté barvy s výrazně oranžovou dekorací na spodní straně kalicha a to jak uvnitř tak zvenčí. Viděl jsem bohatě kvést již vcelku mladé keře (stromky), kterým ještě určitě nebylo více jak 5 let. Kvetení probíhá od června do začátku července po dobu až 4 týdnů.

Na podzim se listy barví na jasně máslově žlutou. Mladé rostliny lze ke konci jara zastřihnout, aby zhoustly. Tento druh je o něco menší než jeho rodič, ale i tak se může v dospělosti (za cca 50-60 let) vyšplhat ke 20m. Poroste i v polostínu, ale pomaleji. Jako většina stromů z čeledi magnoliovitých potřebuje vlhkou zem, mírně kyselou. Stříhání se doporučuje spíše po odkvětu začátkem července. Rostliny starší cca 3 let snáší mrazy až -27°C.

Poslední revize: 17-06-2012
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.