Acer tataricum ssp. ginnala

Acer tataricum ssp. ginnala
Acer tataricum ssp. ginnala
javor amurský, javor ohnivý
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pokud jste nadšení sběratelé rostlin, nebo jen milovníci stromů, určitě máte nějaký kousek, ke kterému se čas od času rádi vracíte a prohlížíte si jej v proměnách času. Já takových mám několik, popravdě dost, a jedním z nich je tento javor. Jmenuje se javor amurský, přesto raději volím druhé užívané jméno javor ohnivý, které více vypovídá o jeho nejtypičtější vlastnosti - podzimnímu vybarvení listů. Jenom malé upozornění - neplést s rovněž překrásným ohňovým stromem (delonix regia), což je také můj favorit, ale vzhledem k tomu, že roste jen v tropech a subtropech, nemám moc šancí se na něj pravidelně jezdit dívat ...

Javor ohnivý je poddruh málo pěstovaného javoru tatarského a pochází z Asie, konkrétně oblasti kolem východoasijské řeky Amur tvořící hranici mezi Ruskem a Čínou. Je to přirozeně vícekmenný keř s široce trychtýřovitou korunou, ale pěstuje se i jako stromek s jedním kmenem. Opadavé listy jsou trojcípé, při okrajích nápadně pilovité, svěže zelené v sezóně a na podzim se brzy mění na širokou paletu snad všech odstínů ohně - od zlatavě žluté, přes oranžovou, šarlatově červenou až do sytě vínové. Je pravda, že barevná hra netrvá moc dlouho, ale tím jsou známé všechny javory. Po bohatém jarním kvetení nastupují atraktivní, jako bumerang tvarované, sytě červené dvounažky se semeny.

Javor ohnivý potřebuje věk, aby vypadal pěkně - mladé rostliny jsou na první pohled příliš prutovité, ale rychlý růst nezahuštěných větví je v mládí nutný proto, aby se brzy vytvořila pěkná konstrukce spodních větví a stromek získal prostor pro budování dómovitě tvarované koruny. Často se postranní výhony na spodních větvích vyřezávají, aby spodní část kmenů byla hladká a efektní. Není příliš velký, přesto je potřeba počítat, že nějakou plochu zabere - výšku mívá v zahradách kolem 4 metrů a totéž dokáže vytvořit do stran. V parcích a volné přírodě umí až dvojnásobek. Snadno lze na konci zimy regulovat a tvarovat řezem.

Tento javor je velmi málo náročný na půdu. Spokojí se i s udusanou zemí v parku nebo u silnice, nevadí mu posypová sůl ani sucho. Pouze nesnáší přílišné mokro a vápencové podloží. Trpí pak na choroby ve dřevě, prosychání a odumírání i starých větví a světlání listů. Nejraději má rovnoměrně vlhkou, lehce kyselou půdu a plné slunce. Mrazuvzdornost se udává do -34°C, ale jsou udávány zkušenosti až ze zóny 2 (-45°C).

Poslední revize 26-02-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer tataricum ssp. ginnala výška kmene 200-220 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Acer tataricum ssp. ginnala výška kmene 200-220 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 50-60 cm
STANDARD
PRAHA AUTEM
Acer tataricum ssp. ginnala výška kmene 200-220 cm, obvod kmene 10-12 cm, šířka koruny 40-60 cm
STANDARD
CHLUMEC AUTEM
Acer tataricum ssp. ginnala výška kmene 190-200 cm, obvod kmene 14-16 cm
Český výpěstek
STANDARD
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Acer rubrum 'SUMMER RED'®
Acer rubrum 'Franksred' 'RED SUNSET'
Acer davidii 'SELECTION'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.