Ilex x meserveae 'HECKENWUNDER'

Ilex x meserveae
Ilex x meserveae 'HECKENWUNDER'
modrá cesmína - samčí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

Další novinková odrůda z řady tzv. modrých cesmín je opět z Německa a jmenuje se Heckenwunder ('Plotový zázrak'). Jedná se zřejmě o další selekci některé z předchozích Hecken- odrůd, od kterých se odlišuje plošším, zakulaceným listem a méně bujným, přesto hustým a vzpřímeným růstem.

Heckenwunder je samčí odrůda modré cesmíny sloupovitého růstu. Listy jsou kožovité, neopadavé, temně zelené, lesklé, široce oválné a při krajích pilovité ale nikoli ostré. Větvičky mají tmavě zelenou až temně červenofialovou barvu. Již mladé rostliny jsou velmi husté a není je potřeba stříhat. Protože se jedná o samečka, funguje jako výborný opylovač pro jiné cesmíny, které pro tvorbu atraktivních barevných plodů na podzim potřebují opylovače. Řez pro zachování hustoty keř není nutný, ale lze jej provádět na jaře po mrazech nebo v polovině léta pro tvarování.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Modré cesmíny jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou a živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Přesto potřebují propustnou zem, kde jíl může být hlouběji v zemi, při povrchu je nutná kyprá, svěží a vlhká půda. Nejlépe se jim daří na slunci a v polostínu. Ve stínu porostou také, ale ztratí něco ze svého kompaktního tvaru. Další výhodou stálezelených modrých cesmín je vysoká odolnost mrazům. U této odrůdy zatím nebyla stanovena nejnižší teplota, ale očekává se kolem -27 až -29°C.

Poslední revize 20-01-2017.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae 'HECKENPRACHT'
Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'
Ilex x meserveae (Castle Spire™) 'HECKENFEE®'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.