Hydrangea paniculata 'SILVER DOLLAR'

Hydrangea paniculata
Hydrangea paniculata 'SILVER DOLLAR'
hortenzie latnatá
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červenec - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
náhled fotonáhled foto

Silver Dollar je další klenot mezi latnatými hortenziemi nového tisíciletí. Neměla sice tak masivní marketingovou kampaň jako například veleúspěšná odrůda Limelight®, ale svou krásou a bohatým květenstvím se jí vyrovná i bez reklam. Vyšlechtil ji Holanďan Peter Zwijnenburg na přelomu století jako selekci z mnoha semenáčů. Po úspěšném testování v královských zkušebních zahradách v anglickém Wisley získala v roce 2008 - po 5 letech spolehlivého výkonu - ocenění AGM (Award of Garden Merit).

Hortenzie Silver Dollar nese velká květenství složená převážně ze sterilních květů (ty s většími okvětními plátky). Laty vykvétají v polovině července světle zelené, v srpnu zrají do téměř čistě bílé a koncem léta nabírají lehce růžové tóny při okrajích - Silver Dollar není zástupcem těch, jež se pěstují pro pozdně letní růžovění. Květenství jsou vzpřímená, pevná, bachratě homolovitá a tvoří se na červenohnědých, pevných stoncích, jež drží ve větru i dešti. Opadavé listy jsou sytě zelené, oválně vejčité a netrpí na choroby. Roste rychle do menšího, kompaktního keře větší šířky než výšky.

Latnaté hortenzie se nejlépe pěstují na plném slunci. Nejsou příliš náročné na půdní typ, ale v živné, dobře propustné půdě budou nádherné. Jakmile zakoření, dobře zvládají i letní přísušek, ale v rovnoměrně vlhké zemi budou zdravější. Velmi dobře reagují na hnojení, nabídnou pak vetší květy a mohutnější trs. Snáší jakoukoli světovou stranu a pH půdy. Keř je dobré na jaře před rašením každoročně seříznout až o dvě třetiny na pevnou kostru, za což se rostlina odmění silnými stonky s velkými květy. Kvete na nových výhonech. Mrazuvzdorná do min. -34°C a vhodná do venkovních nádob.

Poslední revize 09-01-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hydrangea paniculata  'LIMELIGHT®'
Hydrangea paniculata 'GRANDIFLORA'
Hydrangea paniculata 'Bokrathirteen' MAGICAL™ SWEET SUMMER
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.