Clerodendrum trichotomum var. fargesii

Clerodendrum trichotomum
Clerodendrum trichotomum var. fargesii
blahokeř pozdní
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až purpurová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity
náhled fotonáhled foto

Blahokeř pozdní a jeho Fargesova varieta pochází z Číny a pěstuje se pro svou okrasnou i sběratelskou hodnotu. Za zmínku určitě stojí i jeho léčivé vlastnosti - listy mají mírně analgetické, sedativní a protidráždivé účinky; a fungují i při kolísavém krevním tlaku. Fargesova varieta byla oceněna anglickou Královskou zahradnickou společností (RHS) cenou AGM (Award of Garden Merit), což získávají pouze ty rostliny, kde se krása snoubí se spolehlivostí.

Tvoří atraktivní, opadavé, poměrně velké – až 20 cm dlouhé, vejčité listy, jejichž barva je přímo závislá na živnosti a pH půdy, kde je pěstován. Tmavě zelené jsou v živných, kyselých půdách a světlejší v chudších půdách s vyšším pH. Mladé listy mají sytě vínově červený odstín. Koncem srpna se objevují drobné, smetanově bílé květy se zelenými kališními lístky v bohatých trsech, jež nejsou příliš nápadné jednotlivé, ale starší rostliny produkují velké trsy, jež úchvatně voní po sladkém perníku. Dokáže kvést tak dlouho, dokud je slunečné a teplé podzimní počasí. Po květech následuje snad ještě hezčí dekorace – sytě růžové kalíšky ve tvaru hvězdiček s plodem uprostřed, jež se po dozrání vybarvuje do tmavě modré barvy, ale to vyžaduje dlouhou a teplou sezónu, aby u nás takto krásně dozrál. Tehdy může ukázat ještě jednu přednost - sytě azurově modré až modrozelené plody, jež v teplých oblastech dozrávají do temně modré. Této barvě vděčí za přítomnost pigmentu trichotominu, jež dřevině dal i druhové jméno.

Blahokeř tvoří menší stromek či větší keř s oválně zploštělou, hustou korunou. V mládí roste poměrně rychle a od výšky kolem dvou metrů se růst zpomalí a zahušťuje korunu, která se s věkem stává čím dál plošší, podobně jako například u perské akácie. Díky velkým listům a bohatému kvetení trochu připomíná katalpu, ale je o mnoho menší. Řez je možný zjara po mrazech.

Pěstujte jej ve velmi živné, propustné půdě na plném slunci, přednostně na stanovišti chráněném při ostrými zimními větry. Potřebuje konstantní vlhko, nikoli mokro, nechte jej proto zamulčovaný po celý rok a během letního sucha pravidelně vlhčete. Mrazuvzdorný do cca -23°C.

Poslední revize 06-01-2017
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Clerodendrum trichotomum 'PURPLE BLAZE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.