Acer shirasawanum 'AUREUM'

Acer shirasawanum
Acer shirasawanum 'AUREUM'
javor Shirasawanův, japonský javor
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:světle zelená a žlutá
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory vždy patřily mezi chlouby pěstěných zahrad. Jsou to osobité keře, či nižší, zato rozložité stromy, jež se nedají přehlédnout a vhodně umístěné dokáží vykouzlit ojedinělou atmosféru, aniž byste nutně museli tvořit japonskou zahradu. Čím dál častěji se zaměřujeme na ověřené druhy, které mají nejvíce atraktivních faktorů pro české klima.

Tento javor se velmi podobá dlanitolistým druhům, ale neroste tak zeširoka a má odlišný list. Jeho tvar připomíná rozevřený vějíř s pravidelnými sklady jako plisovaná sukně. Barva je jasně zlatožlutá s jemným nádechem do růžova při koncích a v žilkách. Na podzim se zbarvuje do zářivě purpurově-červené. Další rozdíl, pro odborníky, je v plodech, které na rozdíl od acer palmatum tento druh drží nad listy.

Jedná se vesměs o málo rozšířenou odrůdu, která se bude vyjímat v zahradě jakékoli velikosti. Roste středně pomalu a je vhodný i do malých zahrádek. U nás dorůstá v dospělosti až 4m, ale na to si u nás počkáme ještě pár generací. Roubované kousky rostou ještě pomaleji a zdají se být nehybné. Pro dobrý růst potřebuje propustnou, kyselou zem (bohatou na rašelinu), která nebude vysychat. Ve své domovině je zvyklý na neustálou vzdušnou vlhkost, díky níž muže být umístěn i na plném slunci. U nás je klima sušší, zejména v létě, proto doporučujeme místo polostinné nebo s tzv. rozptýleným slunečním svitem. Pokud jej přeci jenom máte v plánu zasadit na slunce, dobře zamulčujete kořeny, aby i v horkých dnech léta měl kořeny v chladnější, vlhké zemi.

Stříhání není nutné, ale je možné po odeznění všech mrazů do poloviny léta. Tvar stromu je natolik osobitý, že jej doporučujeme nechat růst divoce, aby vynikla nepravidelná stavba, která z každého kusu činí originál. Rostliny starší 3-5 let (podle vyzrálosti dřeva) jsou plně mrazuvzdorné do cca -26°C.

Poslední revize 20-12-2007.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum  'ORANGE DREAM'
Acer palmatum 'SUMMER GOLD'
Acer pseudosieboldianum
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.