Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA'
cesmína ostrolistá - samičí
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled foto

Odrůda cesmíny Bacciflava, dříve nazývaná fructu luteo, je okázalý kousek s nápadně žlutými plody v hojném množství od podzimu do zimy. Plody jsou dlouho tvrdé, tak je ptáci nechají na pokoji až do první významnější zimní oblevy, kdy po mrazech ztvrdlé plody změknou a pak jsou pro ptáky poživatelné. Do té doby zahradu zdobí svou jasně žlutou barvou na pozadí temně zelených, lesklých, neopadavých listů. Tvar listu je zprvu klasicky cesmínovitý - s krátkými ostny podél okrajů, ale jakmile keř povyroste nad asi 1,7m, ostny se ztrácí a nově narůstající listy jsou téměř dokonalé hladké, tzv. celokrajné a nepichlavé. Jedná se o přirozenou ochranu mladých rostlin proti okusu lesní zvěří.

Je to samičí rostlina, která k produkci plodů potřebuje poblíž nějakou samčí odrůdu jako opylovače. Ideálně ve stejné zahradě, nebo alespoň na blízký dolet včel (v rámci jedné čtvrti).

Bacciflava roste pomalu až středně rychle (15-20 cm za rok) do vcelku symetricky kuželovitého tvaru se širší základnou. S věkem, jak rostlina dorůstá, se rozdíl mezi úzkou špičkou a širokou podstavou vytrácí a cesmína nabývá zaoblenějšího, lehce válcovitého tvaru s výraznější špicí. V zapojených zahradách dorůstá kolem 3-4 metrů na výšku, ve volné přírodě a v arboretech mohou velmi staré kusy mít až dvojnásobek. Řez je možný kdykoli od jara do poloviny léta. Pro zahuštění je určitě nejlepší raně jarní střih. V zimě není problém pár větviček ostříhat do suchých dekorací.

Cesmíny pěstujte na plném slunci nebo v polostínu, přednostně v kyselé až neutrální, lehké a propustné, živné zemi, která bude dobře odvodněná, ale zůstane vlhká - nemají rády dlouhodobé vyschnutí. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Hnojení je v chudších půdách důležité a ještě lepší je při výsadbě použít mykorhizní houby. Cesmíny porostou i ve stínu, ale ztratí tam svůj tvar.

Tato odrůda dobře zvládá i silné mrazy. Pokud bydlíte v oblastech s častými a silnými mrazy v zimě, radíme sázet na místo chráněné před větrem a do polostínu, kde ji nemůže spálit ostré zimní slunce v kombinaci s nízkou teplotou. Před zimou a během ní, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 08-12-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x meserveae ('Mesgolg') GOLDEN GIRL­®
Ilex aquifolium 'AMBER'
Ilex aquifolium 'BACCIFLAVA SPINELESS'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.