Hemerocallis 'DOUBLE BOURBON'

Hemerocallis
Hemerocallis 'DOUBLE BOURBON'
denivka
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ ++kombinovaná:oranžová a rudá a zlatá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Denivky své jméno získaly díky faktu, že jednotlivé květy vydrží jeden den. Ale už mladé rostliny mají květů na jednom stonku hned několik a s přibývajícími léty přibývá i stonků s květy. Tato nádherná a bezúdržbová trvalka nadchne i nejzaneprázděnějšího člověka, neboť kromě zasazení a občasného zalití v období sucha nepotřebuje VŮBEC NIC. A přitom nás v plném létě ohromí pestrou paletou barev, květem ve tvaru lilií, někdy s nařasenými konci, někdy ohnutými dozadu, někdy elegantně úzkými.

Double Bourbon je poloplná denivka okázale syté barvy zralého bourbonu, tedy zlatohnědého odstínu v kombinaci s červeným mahagonem. Květy jsou velké, mají v průměru 11 až 12 cm a o plnosti květu rozhoduje počasí - čím teplejší léto, tím plnější. Vykvétá již v červnu a v dobré sezóně kvete opakovaně ještě na přelomu července a srpna. Stonky mají asi 70 cm a listy jsou tenké. Pochází z roku 1968.

Tuto denivku vyšlechtil Currier McEwan, uznávaný revmatolog z New Yorku, který se jako průkopník výzkumu artritidy dostal k zahradničení náhodou, podobně jako většina nadšených a úspěšných šlechtitelů a botaniků. Za jednoho škaredého, chladného, zimního dne v roce 1956 se mu dostal do ruky omylem katalog s krásnými obrázky kosatců a denivek pro nadcházející jaro. Nepatřil jemu a chtěl jej pošťákovi vrátit, ale ten tvrdil, že jiného "Mc" v rajónu nemá, tak ať si to nechá. McEwan souhlasil a tak se do katalogu zakoukal, že si několik květin objednal. Nadšení neznalo mezí a už za rok přišel s vlastními kříženci. Od té doby se tato práce stala jeho velkou vášní a přestože jeho hlavním záběrem byly kosatce, denivek vyšlechtil na 61 kultivarů, zejména v 60. a 70. letech minulého století. Poslední dvě odrůdy vytvořil v roce 1990 spolu s Brooksovými (ti vyšlechtili 168 odrůd). Dožil se úctyhodných 101 let a zemřel roku 2003.

Denivky mají silné, sytě zelené, zdravé listy, které zdobí zahradu od jara až do zimy, tzn. že nevadnou jako například odkvetlé cibuloviny. Netrpí na škůdce ani choroby. Pokud v okolí není nic chutnějšího, mohou je napadnout slimáci. Dopřejte denivkám plné slunce nebo nanejvýš mírný stín a pro bohatší kvetení můžete každé jaro mírně přihnojit. Jinak snáší jakoukoliv půdu, i suchou, přestože se jí daří lépe ve vlhké zemi. Vhodná i do venkovních květináčů. Naprosto mrazuvzdorná do cca -40°C.

Poslední revize 04-12-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Hemerocallis  'TIGGER'
Hemerocallis 'KWANSO'
Hemerocallis 'SAMMY RUSSELL'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.