Cephalotaxus harringtonii 'FASTIGIATA'

Cephalotaxus harringtonii
Cephalotaxus harringtonii 'FASTIGIATA'
hlavotis peckovitý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany

Hlavotis peckovitý je překrásný a u nás (v Čechách i Evropě) neobvyklý stálezelený jehličnan, který nabízí mnoho pozitiv. Je to dostatečně otužilá dřevina pro většinu míst naší země, roste pomalu a nejběžnější odrůda Fastigiata je kompaktní a její konečná výška v zahradě zřídkakdy přesáhne 3 metry, a na závěr není náročný na půdu ani umístění, co se týče oslunění či stínu. Pochází z Japonska a v Evropě jej popularizoval nadšený botanik Earl of Harrington začátkem 19.století.

Fastigiata je sloupovitá odrůda hlavotisu, selektovaná v Japonsku v roce 1861. Již zdálky ji poznáte podle přísně vzpřímeného, lehce baculatého habitu a hustého větvení, kde se větev vedle větve tyčí jako vyrovnaní tmavozelení vojáci, připravení zjara tasit nad svými hlavami světle zelené chocholky nových přírůstků. Tak trošku připomínají vrchol palmy - jejich načepýřené hlavy s listy, což zřejmě ale nebylo důvodem, proč byla dřevina nazvaná hlavo-tis. Dospělé rostliny mají nápadně úzký spodek a téměř zakulacený vršek a tvoří tvar úzkého písmene V. Samičí plody tvoří tisu podobné červené plody, jež mají jedlou dužinu ale nejedlé pecky. Každopádně plody nejsou tak lákavé a chutné jako plody běžných tisů.

Hlavotis Fastigiata roste pomalu do úhledného keře, které lze sázet od plného slunce do stínu, pouze se vyhněte vyloženě tmavým místům pod temnými korunami hustých stromů. Podobně jako běžné tisy poroste všude, téměř v jakékoli půdě – kyselé i zásadité. Pouze radíme nově vysazované rostliny dobře odvodnit, aby kořenový bal v prvním roce po výsadbě neshnil a na několik let po výsadbě okolí zamulčovat kůrou, aby nemusel bojovat s okolní trávou o živiny. Řez není nutný, ale lze jej provádět koncem zimy nebo v polovině léta. Mrazuvzdornost je u nás spolehlivá do cca -27°C a údajně na místech chráněných před ostrými větry zvládne dočasně až -29°C. Obecně lze říci, že v našich podmínkách se mu ve srovnání například se Středozemím daří mnohem lépe díky chladnějšímu a vlhčímu létu.

Poslední revize 14-11-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Taxus baccata  'FASTIGIATA ROBUSTA'
Taxus x media 'HILLII'
Taxus baccata 'FASTIGIATA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.