Acer palmatum 'TROMPENBURG'

Acer palmatum
Acer palmatum 'TROMPENBURG'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ vínová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Japonský javor Trompenburg byl nalezen v holandském Trompenburg Arboretum poblíž Rotterdamu kolem roku 1980 jako náhodný semenáč. Jeho listy, bujný růst a zdraví jsou natolik výjimečné, že je s podivem, jak málo jich je v porovnání s ostatními komerčně úspěšnými odrůdami v prodeji.

Odrůda Trompenburg je unikátní pro své dlanité listy s výrazně oddělenými cípy, jejichž okraje jsou stočené dolů, takže list vypadá jako opravdová dlaň s dlouhými prsty. Při rašení jsou nápadně červené a brzy dozrávají do vínové s příměsí hnědé až bronzové ke konci léta, než se na podzim obléknou do zářivě karmínové a svítivě vínové. Pro dokonalé vybarvení potřebuje umístění na plném slunci, kde neztrácí barvu ani v létě. Netrpí na popálení a je významně odolnější monilióze než ostatní červenolisté javory. Listy jsou spíše svěšené a rostlinu tak lépe zaplní. Na jaře kvete drobnými samarami nápadně červenooranžové barvy.

Roste bujně, v mládí poměrně rychle (30-40 cm za rok) a tvoří typicky trychtýřovitý tvar s polokulatou deštníkovitou korunou. Lze tvarovat nebo udržovat menší řezem před koncem zimy při bezmrazém počasí. Vzhledem k rychlosti růstu je u této odrůdy řez častější a běžně se kromě zakrácení horních větví odstraňují tenké větvičky níže u země, aby co nejdříve vynikla spodní stavba pevných větví a zahustila se koruna. Trompenburg tvoří překrásné, plně zalistěné koruny bez průsvitných sekcí.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Kořeny musí být zamulčované, nedělá jim dobře travní porost nad kořeny. Ideální je umístění v lokalitách s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nutné. Naopak nevhodným stanovištěm bude malý vyhřátý prostor v městské zástavbě se suchým vzduchem. Plně mrazuvzdorný do cca -29°C.

Poslední revize 08-11-2016
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Acer palmatum výška 60-80 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Acer palmatum 'BLOODGOOD'
Acer palmatum (Dissectum group) 'INABA SHIDARE'
Acer palmatum ('Linearilobum Atropurpureum') 'ATROLINEARE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.