Acer palmatum 'SUMMER GOLD'

Acer palmatum
Acer palmatum 'SUMMER GOLD'
japonský javor, javor dlanitolistý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zlatá a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Japonské javory jsou překrásné keře či nízké stromy, které při tvoření asijsky laděných aranžmá lze spolu kombinovat, neboť to množství odrůd, které je nyní na trhu, nabízí pestrou paletu tvarů listů, celkového habitu a velikosti, stejně jako barvy listů. A právě o barvu listu tohoto kultivaru jde především. Byl vyšlechtěn v italské školce Gilardelli v Agrate Brianza poblíž Milána.

Summer Gold náleží ke světle vybarveným odrůdám japonských javorů s důležitou výjimkou - skvěle snáší ostré a horké letní slunce a vysoké teploty. Jeho listy jsou při rašení zářivě zlatožluté až oranžové s lososovým nádechem, který se s nadcházejícím létem vytrácí, až zbude jen červený lem listu a červené větvičky. V létě barva dozrává do světle limetkově zelené, ale na nejvíce osluněných částech keře jsou listy spolehlivě zlatožluté. A naprostá fantazie začíná s příchodem podzimu, kdy se listy postupně mění do oranžové, světle šarlatově až křiklavě karmínové. Pouze světlolisté javory umí takovou show a stojí za to si na ni počkat.

Listy jsou opadavé, 5 až 7-cípé a tvarem trochu připomínají druh shirasawanum, ale jednotlivé cípy nejsou tak přisedlé k sobě. Summer Gold roste pomalu až středně rychle (15-25 cm za rok) do široce rozkladitého keře, zprvu vzpřímeně do typicky trychtýřovitého tvaru a později do nádherných vodorovných pater.

Japonské javory rostou lépe v kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Kořeny musí být zamulčované, nedělá jim dobře travní porost nad kořeny. Ideální je umístění v lokalitách s vyšší vzdušnou vlhkostí, například poblíž jezírek a vodních toků, ale není to nutné. Naopak nevhodným stanovištěm bude malý vyhřátý prostor v městské zástavbě se suchým vzduchem. Plně mrazuvzdorný do min. -27°C.

Poslední revize 07-11-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Acer palmatum 'ORANGE DREAM'
Acer palmatum 'KATSURA'
Acer shirasawanum 'AUREUM'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.