Prunus domestica 'ŠVESTKA DOMÁCÍ' ('Quetsche d'Alsace')

Prunus domestica
Prunus domestica 'ŠVESTKA DOMÁCÍ' ('Quetsche d'Alsace')
švestka pravá - středně pozdní
VZRŮST nízký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Švestka domácí je v dendrologii popsána stejně jako odrůda, tak i jako základní (bezodrůdový) druh pravé švestky, neboť je tak stará, rozšířená a nejasného původu, že si ji každý stát přivlastnil jako svou domácí a pojmenoval po svém. Botanicky byla poprvé popsána v německém Alsasku v roce 1914, odtud i její další odrůdové jméno Quetsche d’Alsace, přestože Němci ji mají jednoduše za Hauszwetschke. A pokud si toto německé jméno několikrát zopakujete, uslyšíte v něm i původ českého slova ‚švestka‘. Velmi pravděpodobně se jedná o samovolný hybrid mezi myrobalánem a trnkou a její rodiště je na Kavkazu, ale názorů na původ je více.

Švestka domácí je takovou tou naší klasickou „českou švestkou“. Má protáhlý tvar, délku kolem 4 cm, typicky modrofialovou barvu a ojíněnou slupku, oranžově zlatavou dužinu a je snadno odlučitelná od pecky. Chuť je výborná, velmi sladká s mírnou kyselinkou, což jí dodává na výraznosti. Dozrává podle lokality od poloviny do konce září a je vynikající na jakýkoli druh zpracování včetně pálení a sušení. Přesto nejlepší je sníst je čerstvě utržené ze stromu. Je samosprašná a nepotřebuje opylovače pro bohatou plodnost, naopak poslouží jako vhodný opylovač pro většinu pravých švestek i středně pozdních pološvestek. Pro prodloužení trvanlivosti se doporučuje trhat plody i se stopkami několik dní před úplným vybarvením. Stromek roste středně bujně a tvoří pěknou, vystoupavou, spíše štíhle zaoblenou korunu.

Švestky jsou obecně vyšší stromy než například broskvoně, tvoří vzpřímené větve, z nichž vyrůstající postranní větvičky nesoucí plody. Nejlépe plodí 2-3leté dřevo. Lze je snadno udržovat řezem, nejraději po odkvětu, ale máte-li prostornou zahradu, nechte je růst volně. Mladým stromkům je dobré vytvarovat korunu – zkrátit dlouhé výhony o asi třetinu a odstranit tenké větvičky. Strom pak dobře a souměrně zmohutní a větve lépe unesou ovoce. Zem mají rády živnou, vlhkou ale dobře propustnou – v těžké, mokré půdě budou trpět houbovými chorobami a nebudou včas dozrávat, protože půda bude vždy chladnější. Jsou plně mrazuvzdorné do min. -29°C.

Poslední revize 29-10-2016.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus domestica 'PRESENTA'®
Prunus domestica  'TOPTASTE'®
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.