Ilex x meserveae ('Mesid') BLUE MAID®

Ilex x meserveae ('Mesid')
Ilex x meserveae ('Mesid') BLUE MAID®
modrá cesmína - samičí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Blue Maid® je samičí kultivar z řady tzv. „modrých cesmín“. Kvete hojně drobnými bílými květy uprostřed jara a často znovu na podzim. Z květů se na podzim tvoří atraktivní korálky sytě červených plodů, které na keři vydrží pouze tehdy, nenajdou-li je v zimě ptáci. Pokud ano, spořádají je úplně všechny místo štědrovečerní hostiny. Pro opylení potřebuje samčího opylovače, nejlépe opět ze skupiny modrých cesmín. Vhodnými adepty jsou Blue Prince®, Casanova®, Little Gloss, Heckenstar, Heckenpracht nebo Little Rascal®. Listy jsou velmi lesklé, neostré a příjemné na dotek, temně zelené s nádechem do modra.

Proto i označení „modré cesmíny“. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostliny nejenom krásné, ale také velmi mrazuodolné – v našem klimatu jsou plně mrazuvzdorné bez jakékoliv ochrany na zimu. Této odolnosti a dobrého a silného růstu se využívá i pro výsadby těchto rostlin do živých plotů. Přesto nejlépe vyniknou jako husté solitérní keře nebo ve smíšené kompozici s jinak tvarovanými či kvetoucími rostlinami, kterým vytvoří dokonalé pozadí.

Jsou nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou, živnou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Všechny modré cesmíny jsou krásné a husté keře, které se při pěstování v kvalitní zemi nemusí stříhat, neboť samy vytvářejí pěkný tvar bez vyholených větví. Přesto je u nás doporučujeme několikrát po výsadbě zjara zakrátit, aby měly dostatek síly na olistění ve všech partiích. Hnojení je možné přípravky pro vřesovištní rostliny. Mrazuvzdornost ověřená do -27°C, ale zřejmě snesou ještě mnohem silnější mráz. Vhodné pro pěstování ve venkovních nádobách.

Poslední revize: 30-12-2012
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae ('Mesid')
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae ('Mesid') výška 30-40 cm
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Ilex x meserveae ('Mesid') výška kmene 140-150 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
CHLUMEC AUTEM
Ilex x meserveae ('Mesid') výška kmene 140-150 cm, šířka koruny 40-60 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Ilex x meserveae 'BLUE PRINCESS'
Ilex aquifolium  'ALASKA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.