Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'

Ilex x meserveae (Castle Wall™)
Ilex x meserveae (Castle Wall™) 'HECKENSTAR®'
modrá cesmína - samčí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá až neutrální
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Živé ploty
náhled fotonáhled foto

Heckenstar® je velmi nová odrůda z Německa, patentovaná teprve v roce 1998 pěstitelem Hansem Hachmannem. Křížením odrůd ilex aquifolium „Pyramidalis“ a ilex x meserveae „Blue Prince“® byl získán stálezelený, velmi mrazuvzdorný keř s přísně vzpřímeným, hustým, poměrně rychlým růstem pyramidálního tvaru. Mimo Evropu má obchodní jméno Castle Wall™.

Listy jsou lesklé, středně velké (cca 4x2cm), oválné a mírně zoubkaté, nikoli ostnité. Jejich barva plně odpovídá jménu rodiny, do které patří = modré cesmíny Jsou temně zelené až modrozelené. Větvičky mají tmavě červenofialovou barvu. Na rozdíl od svého rodiče ilex x meserveae „Blue Prince“® roste o hodně rychleji, v dobrých podmínkách dokáže přirůst až 50 cm za rok (a až 80 cm ve vlhčím podnebí s mírnými zimami). Již jako mladá rostlina je velmi hustá bez nutnosti stříhání. Ideální pro živý plot. Jedná se o samčí rostlinu.

Tyto cesmíny získaly svůj přívlastek „modré“ díky barvě olistění základního druhu, který je tmavě zelený s nádechem do modra. Druhové jméno meserveae dostaly podle jména jejich šlechtitelky Kathleen Meserve z Long Islandu v New Yorku, která v padesátých letech minulého století, doslova na okenním parapetu její kuchyně, zkřížila ilex rugosa a ilex aquifolium, aby získala rostlinu nejenom krásnou, ale také velmi mrazuodolnou. Tato úžasná žena sice zemřela v roce 1991 ve věku požehnaných 93 let, ale zanechala nám širokou paletu velmi odolných a krásných odrůd.

Jsou zcela nenáročné na péči, pokud jim zajistíte mírně kyselou půdu, kterou v prvních letech nenecháte vyschnout, aby rostlina mohla dobře zakořenit. Všechny modré cesmíny jsou krásné a husté keře, které se nemusí stříhat, neboť samy vytvářejí pěkný tvar bez vyholených větví. Mladé rostliny rostou středně rychle, než se dostanou na cca 1,5m, kdy se růst zpomalí a začnou houstnout. Tohoto atributu se využívá v živých plotech, kam jsou modré cesmíny s oblibou vysazovány. Před zimou se využívají nařezané větvičky do atraktivních vánočních aranžmá na nebo do truhlíků za okny.

Další výhodou stálezelených modrých cesmín je, že jim nevadí ani opravdu silný mráz a i v zimě zůstávají sytě zelené. Mrazuvzdornost této odrůdy byla zatím v severním Německu změřena do -25°C, ale její předpoklady jsou až -30°C

Poslední revize 14-12-2007
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 80-100 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 80-100 cm, šířka 40-50 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška kmene 80-90 cm, šířka koruny 30-40 cm
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška kmene 80-90 cm, šířka koruny 30-40 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 100-125 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 100-125 cm, šířka 30 cm
De Luxe
PRAHA POŠTOU
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 120-140 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM
Ilex x meserveae (Castle Wall™) výška 175-200 cm, šířka 30-40 cm
De Luxe
PRAHA AUTEM


Podobné rostliny
Ilex x meserveae 'BLUE BUNNY'
Ilex x meserveae 'HECKENPRACHT'
Ilex x meserveae 'HECKENWUNDER'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.