Cunninghamia lanceolata

Cunninghamia lanceolata
Cunninghamia lanceolata
ostrolistec kopinatý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-12m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST jehličnan stálezelený
BARVA LISTŮ světle zelená
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Jehličnany
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Ostrolistec kopinatý je nádherný stálezelený jehličnan původem z Číny a Taiwanu. Jedná se o velmi starý taxon, údajně je na naší planetě již z období třetihor. Je příbuzný stálezelené sekvoje, přestože vzezřením spíše připomíná blahočet čilský.

Ostrolistec nese ploché jehlice, které jsou jasně zelené svrchu, stříbřitě ojíněné zespodu, uzoučce kopinaté, ve špičce velmi ostré a hustě naměstnané podél světle zelených větví. Borka kmene a starších větví časem ztmavne do červenohnědé barvy. Zralé stromy nesou kulaté šišky. Přirůstá pomalu až středně rychle a mladé rostliny mají tendenci tvořit polštářový habitus. Jednoduchý trik, jak je donutit ke vzpřímenému růstu, je vyvázat nejsilnější větev k bambusce do výšky. Strom časem zesílí a do výšky poroste sám.

Velikost je velmi variabilní. Ve své domovině běžně dorůstá dvaceti metrů, ale velikost exemplářů v chladnější Evropě se pohybuje mezi 2 a 12 metry. Pro zajímavost nejvyšší strom mimo Čínu je v Kalifornii a měří 32 m (v roce 2015), nejvyšší strom v Čechách je v Liberci a ve věku asi 40 let měl 10 m. Velikost lze udržovat tvarovacím řezem na začátku jara.

Ostrolistec není tolerantní vůči podmáčené zemi a vyžaduje kyselou půdu, která bude vlhčí, ale nebude zadržovat vodu. Lokalitu volte přednostně slunečnou a závětrnou. Chraňte před ostrým, zimním, vysušujícím větrem. Ověřená mrazuvzdornost na chráněném místě je -24°C a předpokládá se, že liberecký kus již přežil i o něco silnější mráz.

Poslední revize 12-03-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Araucaria araucana 'ROBUSTA GHERI'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.