Magnolia 'SHIRAZZ'

Magnolia
Magnolia 'SHIRAZZ'
šácholan, magnólie
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1.5-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ purpurová až vínová
DOBA KVETENÍ duben - duben
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Magnólie
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Shiraz (jedno zet) je perské město (současný Írán), které vešlo ve známost díky své historické produkci pravděpodobně nejkvalitnějšího bílého vína na Středním Východě v období od 9. až do 19.století n.l. Nyní se v Íránu víno již nepěstuje a osud tomu chtěl, že když se ve Francii objevilo velmi chutné červené víno jménem Syrah, údajně v Austrálii se někdo odhodlal pro trochu dávné perské slávy oprášit slovo Shiraz a zaměnit Syrah za Shiraz a od té doby se i jinde tomuto novému červenému vínu tak říká. Jeho úspěch byl a stále je po celém světě tak velký, že podobně jako se výrazy Claret nebo Burgundy staly synonymem pro cokoli tmavě červeného, Shiraz se k nim přidal, třebaže omylem. Jako v případě této magnólie. Jen přibylo písmenko navíc.

Magnólie Shirazz (dvě zet) vzešla z křížení spíše ranějšího druhu magnolia denudata a poměrně velkokvěté, sytě růžové odrůdy Vulcan. Výsledkem jsou nádherné, temně vínově purpurové květy otevírající se ve druhé fázi magnóliové sezóny, kdy už nehrozí příliš pozdních mrazíků, zatímco ostatní červené magnólie (většinou pozdní) ještě spí. Jedná se přibližně o druhou polovinu dubna - podle počasí. Otevírají se do malebných, tulipánovitě zavřených, voňavých květů, jež se rozevřou do plocha až ve druhé půlce kvetení a odhalí o něco světlejší vnitřek květu v překrásném tvaru. Květy jsou přisedlé podél přísně vzpřímených větví a je jich mnoho, už na mladých rostlinách. Doba kvetení je prodloužena díky postupnému nakvétání nových a nových poupat.

Listy jsou poměrně velké, široce obvejčité, opadavé, středně zelené a na podzim nemění nijak výrazně barvu. Keř je velmi úzký, pravidelný a vzpřímený. Do dospělé výšky kolem 5 metrů doroste za 15-20 let, přičemž zůstává kompaktní a úzký.

Magnólie se nestříhají. Pouze pokud potřebujete vytvarovat keř, omezit vzrůst nebo udělat výchovný řez mladé rostlině rychle napěstované do nevzhledného tvaru, učiňte tak co nejdříve po dokvětu, aby stihla nasadit poupata na příští rok. Mějte na paměti, že každá magnólie může na řez reagovat rozdílně.

Opadavé magnólie potřebují vlhkou, mírně až velmi kyselou zem a umístění na plném slunci nebo v lehkém polostínu. Mají mělké kořeny, které sbírají živiny hlavně při horní vrstvě země, proto je důležité při výsadbě věnovat největší pozornost přisypání kvalitní rašeliny, eventuálně s příměsí dlouhodobě rozpustného hnojiva, nad kořeny seshora. Ale pozor na zasazení příliš hluboko, s největší pravděpodobností jí tak vykopete hrobeček. Zasaďte ji tam, kde v okolí cca 2m od středu keře nebudete nic kopat ani rýt – tato kráska není zrovna družná a je chamtivá - nemá ráda, když ji otravujete u kořenů, kterými se rozroste doširoka kolem sebe. Je plně mrazuvzdorná. Ocení stanoviště chráněné před ostrým větrem a zamulčování kořenů, aby neztrácela vlhkost v žádném ročním období. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 03-02-2016
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia 'SHIRAZZ'
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia 'SHIRAZZ' výška 125-150 cm
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Magnolia 'SHIRAZZ' výška 150-175 cm
STANDARD
PRAHA POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia 'GENIE'
Magnolia 'Jurmag1' BLACK TULIP®
Magnolia 'VULCAN'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.