Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA AUREA MACULATA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA AUREA MACULATA'
cesmína ostrolistá - samčí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

Tato cesmína má drobnou krizi identity, jak se zdá. V knize odrůd jsou zapsaná 2 jména - Angustifolia Aurea Maculata a Myrtifolia Aurea Maculata. Obojí znamená v dendrologii totéž - úzkolistá zlatě skvrnitá a myrtolistá zlatě skvrnitá. Jistě se kdysi našel důvod, proč tyhle dvě holky, vlastně kluky, protože to jsou samčí odrůdy, oddělit. Zřejmě byla každá z nich objevena jinde jako samovolná zlatavá mutace původní úzkolisté cesmíny a proto se zapsala každá zvlášť. Tolik na okraj, kdybyste potkali stejnou rostlinu označenou jiným jménem.

Myrtifolia Aurea Maculata je samčí cesmína - neplodící, ale fungující jako skvělý opylovač pro všechny cesmíny ze skupiny aquifolium a většinu následných kříženců. Nese menší, cca 2-3,5 cm dlouhé, užší listy se zoubkatými, nepříliš ostnitými okraji. Jsou neopadavé, velmi lesklé, při okrajích jsou tmavě zelené, přecházející do světle zelené a uprostřed světle až výrazně žluté v nepravidelných proporcích. Sytost žluté barvy přichází na podzim s chladnějším počasím. Větvičky jsou červenohnědé. Roste pomalu, vcelku souměrně do výšky i do stran a tvoří hustý keř s atraktivními listy po celý rok.

Pro tvarování lze stříhat v polovině léta, pro podporu zahuštění větví na jaře (po mrazech). Díky svému nízkému a kompaktnímu vzrůstu se vejde i do malých zahrádek a větších venkovních květináčů, stejně jako do větších skalek a mezi větší keře či stromky s nízkými kmeny.

Jako každá cesmína i tato potřebuje živnou, kyselou, v mládí raději neustále vlhkou (přesto dobře odvodněnou) zem. V našich podmínkách je výborně mrazuvzdorná a netrpí na zimní popálení listů, i když je umístěna na plném slunci. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 13-01-2016
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2023 / únor 2024 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Ilex aquifolium výška 30-40 cm
Český výpěstek
STANDARD
ZIMNÍ SKLAD POŠTOU


Podobné rostliny
Ilex x altaclerensis  'LAWSONIANA'
Ilex aquifolium 'WHITE CREAM'®
Ilex aquifolium 'SILVER MILKBOY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.