Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA AUREA MACULATA'

Ilex aquifolium
Ilex aquifolium 'MYRTIFOLIA AUREA MACULATA'
cesmína ostrolistá - samčí
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.8m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a žlutá a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled foto

Tato cesmína má drobnou krizi identity, jak se zdá. V knize odrůd jsou zapsaná 2 jména - Angustifolia Aurea Maculata a Myrtifolia Aurea Maculata. Obojí znamená v dendrologii totéž - úzkolistá zlatě skvrnitá a myrtolistá zlatě skvrnitá. Jistě se kdysi našel důvod, proč tyhle dvě holky, vlastně kluky, protože to jsou samčí odrůdy, oddělit. Zřejmě byla každá z nich objevena jinde jako samovolná zlatavá mutace původní úzkolisté cesmíny a proto se zapsala každá zvlášť. Tolik na okraj, kdybyste potkali stejnou rostlinu označenou jiným jménem.

Myrtifolia Aurea Maculata je samčí cesmína - neplodící, ale fungující jako skvělý opylovač pro všechny cesmíny ze skupiny aquifolium a většinu následných kříženců. Nese menší, cca 2-3,5 cm dlouhé, užší listy se zoubkatými, nepříliš ostnitými okraji. Jsou neopadavé, velmi lesklé, při okrajích jsou tmavě zelené, přecházející do světle zelené a uprostřed světle až výrazně žluté v nepravidelných proporcích. Sytost žluté barvy přichází na podzim s chladnějším počasím. Větvičky jsou červenohnědé. Roste pomalu, vcelku souměrně do výšky i do stran a tvoří hustý keř s atraktivními listy po celý rok.

Pro tvarování lze stříhat v polovině léta, pro podporu zahuštění větví na jaře (po mrazech). Díky svému nízkému a kompaktnímu vzrůstu se vejde i do malých zahrádek a větších venkovních květináčů, stejně jako do větších skalek a mezi větší keře či stromky s nízkými kmeny.

Jako každá cesmína i tato potřebuje živnou, kyselou, v mládí raději neustále vlhkou (přesto dobře odvodněnou) zem. V našich podmínkách je výborně mrazuvzdorná a netrpí na zimní popálení listů, i když je umístěna na plném slunci. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 13-01-2016
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ilex x altaclerensis  'LAWSONIANA'
Ilex aquifolium 'WHITE CREAM'®
Ilex aquifolium 'SILVER MILKBOY'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.