Prunus lusitanica 'VARIEGATA'

Prunus lusitanica
Prunus lusitanica 'VARIEGATA'
portugalský vavřín, bobkovišeň portugalská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-2.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ +kombinovaná:zelená a bílá
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Naše zahradnictví se specializuje na stálezelené listnáče a portugalský vavřín je jednou ze třech hlavních rostlin našeho zahradnictví. I přes svůj středozemní původ – pochází z jihozápadní Evropy – patří k našim nejoblíbenějším neopadavým a překvapivě VELMI otužilým neopadavým listnáčům.

Portugalský vavřín Variegata je samovolnou mutací původního druhu s panašovanými listy. Nese elipčité, cca 7-10 cm dlouhé a nepravidelně zvlněné, neopadavé listy, jejichž střed je tmavě zelený a okraje mají bílý lem. S příchodem chladného počasí na podzim se listové řapíky i mladé větvičky barví do výrazně purpurově vínové barvy a bílé panašování listů nabírá lehce růžový odstín a toto vybarvení rostlině zůstává po celou zimu až do prvních teplých dnů jara. Rašení mladých listů připomíná nové výhony kalmií - lístečky jsou olivově zelené s bronzovým nádechem a červenohnědými větvičkami.

Stavba keře je pravidelná, poměrně hustá a pěkně rozvětvená. Roste výrazně pomaleji než původní druh, lze říci, že srovnatelně s odrůdou Angustifolia a tvoří baculatě pyramidální keř o výšce kolem 2 až 3 metrů při šířce asi 2 metry. Vždy se bohatě větví i bez stříhání. Starší rostliny (cca 5-7 leté) na přelomu května a června kvetou 6-10 cm dlouhými, úzkými hrozny drobných, velmi vonných, bílých květů, z nichž se tvoří černé plody. Semínka v nezralých plodech mohou obsahovat stejnou látku jako hořké mandle, která je mírně jedovatá, ale semínka by se musela rozkousat, takže nebezpečí hrozí spíše domácímu dobytku než lidem. Miluje plné slunce, ale poroste všude. Řez není nutný, ale lze provést v dubnu nebo v polovině července.

Čím více vlhkosti – nikoli stabilního mokra, tím lépe poroste. Půdu potřebuje živnou, propustnou, mírně až velmi kyselou, po zakořenění snáší letní vyschnutí. Po zakořenění si výborně poradí i s jílovitým podložím, ze kterého bude čerpat živiny. Portugalský vavřín prokázal silnější mrazuvzdornost než mnohé velkolisté bobkovišně. Pokud přeci jenom v nezvykle tuhých zimách namrzne, spolehlivě obráží i ve vyšších větvích. V zimě, pokud nemrzne a není zmrzlá zem, zalévejte! Mrazuvzdornost odrůdy Variegata byla zatím vyzkoušena do -24°C, ale předpokládá se ještě o něco vyšší.

Poslední revize 15-11-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Ligustrum lucidum 'EXCELSUM SUPERBUM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.