Rubus fruticosus

Rubus fruticosus
Rubus fruticosus
ostružina
VZRŮST popínavé/liána
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA
KATEGORIE LIST listnatý polo-opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá až růžová
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

Ostružiny jsou jedním z největších lákadel pro děti, které milují chodit po zahradě a otrhávat všechno, co je k snědku. Někdy i něco jiného, ale proto je třeba je naučit, že na této části zahrady se papá a na téhle jenom kouká. Ostružiny jsou naše domácí bobulovina, která tvoří černé plody velmi sladké chuti s výrazně zabarvenou temně vínově červenou až černou šťávou. Dozrávají většinou až ve druhé polovině léta, většinou před pozdními malinami, takže bezvadně vyplní poslední část prázdnin. Mají trnité větve a temně zelené, trojčetné až pětičetné listy s pilovitými okraji, které se na podzim mohou měnit do vínové a rudé barvy.

Mimochodem, znáte starou anglickou legendu o ostružinách? Údajně by se neměly sbírat po svátku sv.Michala (29.září), neboť poté jsou posedlé ďáblem, kterýžto si je označil tím, že je poplival, pomočil a proklel. Vědecky vysvětleno je prokázáno, že v této době již plody obsahují mírně toxické látky zapříčiněné nadcházející hnilobou. Mimochodem sv.Michal byl ten, kdo v boji na nebesích porazil samotného Lucifera, tak to neberme na lehkou váhu …

Když necháte ostružiník růst samovolně, stane se z něj neprostupný, prutovitý keř jako z pohádky o Šípkové Růžence, ze kterého bude plody sbírat dost obtížně. Proto je lepší se mu trochu věnovat. Ostružiník plodí na dvouletém dřevě, takže v prvním roce vytvoří až 4m dlouhý prut, který je dobré vyvázat ke svislé opoře, aby se neválel po zemi a lépe se obíral. Jakmile odplodí, může se na podzim nebo zjara odstranit buď úplně nebo cca 20-30 cm nad zemí, aby nepřekážel ostatním plodícím. Z ponechaného dřeva vyrostou mladé pruty, které ponesou plody v následném roce, stejně jako z prutů, která vyrašily loni ze země.

Ostružiny se pěstují na plném slunci či v lehkém polostínu. Zem by měla být propustná, neutrální, pro bohatou násadu plodů středně živná. Občasné hnojení a zalití v období sucha zajistí větší množství plodů a jejich lepší kvalitu, hlavně však sladkost, která v suchém prostředí může výrazně vymizet a plody budou nevalné chuti. Jsou naprosto mrazuvzdorné a zvládají až cca -34°C.

Poslední revize 25-9-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Rubus fruticosus BEZTRNNÁ / THORNFREE
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.