Centranthus ruber 'COCCINEUS'

Centranthus ruber
Centranthus ruber 'COCCINEUS'
mavuň červená
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.3-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:modrozelená a světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ sytě růžová
DOBA KVETENÍ květen - říjen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Mavuně jsou velmi pěkné a hlavně dlouho kvetoucí trvalky původem ze Středozemí. Je až s podivem, jak málo pozornosti se jim dnes věnuje, přestože nepotřebuje kromě dobré výsadby vůbec nic a kvete až půl roku! Znáte nějakou jinou kytičku, která je takhle pilná?

Coccineus je velmi nápadná odrůda mavuně, která v květnu vykvétá sytě šarlatově růžovými trubkovitými květy (botanicky správně jsou to vidlany) ve vzpřímených latách jako například šeřík. Pokud se rostlině daří, jednotlivé laty jsou velké a vydrží dlouho kvést. V chudších půdách jsou menší, ale ještě než lata odkvete, v paždí stonku se již objevuje další výhon s novými květy a takhle to pokračuje až do posledních teplých a slunečných dnů podzimu.

Celá rostlina se během sezóny velice dobře větví a vytváří dojem menšího keříku. Listy jsou přisedlé, protáhle kopinaté do významné špice s kulatým koncem, světle hráškově zelené až čerstvě trávově zelené a jakoby ojíněné. Je úžasná na kraj zídky, do skalky nebo do záhonu s dobře propustnou půdou.

Mavuně jsou doma v suchých a osluněných lokalitách, kde jim nehrozí zimní podmáčení, jež bývá důvodem nepřežití spíše než silný mráz, protože vydrží až cca -29°C. Odstraňováním odkvetlých lat uspíšíte tvorbu nových, ale můžete si nechat některé dozrát do semínek, ze kterých se na těch správných místech spolehlivě na jaře vytvoří nové trsy. Na zimu nechte celou rostlinu usnout a staré stonky odřežte až zjara po mrazech před rašením. Dřevnaté větvičky při zemi nechte, mohou být živé.

Poslední revize 26-08-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.