Rudbeckia missouriensis

Rudbeckia missouriensis
Rudbeckia missouriensis
rudbékie missourská
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.4-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ zlatá
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Rudbékie missourská je samostatný druh této poměrně známé trvalky. A snad se nebudete divit, že nepochází z Ázerbájdžánu, ale ze států Missouri a Arkansas v USA, kdy se už začátkem nového milénia dostala na seznam domácích ohrožených druhů.

Rudbékie missourská je letní trvalka, která přesně v prázdninových měsících nabídne sytě zlatožluté květy s čokoládově hnědou hlavičkou na tenkých stoncích o výšce cca 40 cm, které v příliš živné půdě narostou vyšší a mohou vyžadovat oporu. Středové hlavičky obsahují nektar, jenž je velkým lákadlem pro motýly a čmeláky. Okvětní plátky jsou spíše užší a je běžné, že se semenáčky mohou mírně lišit v jejich tvaru – některé jsou zakončené do ostré špičky, jiné spíše do kulata. Ať už tak nebo onak, missourská rudbekie je fešanda za všech okolností.

Tenoučké listy jsou úzce kopinaté, středně zelené a chlupaté podobně jako stonky. Tvoří nepříliš hustou růžici u země a objevují se i podél stonků.

V přírodě roste spíše na sušších, chudších podložích na plném slunci. Nevyžaduje speciální půdu, pouze hůře zvládá těžkou, vododržnou zem. Nevadí jí ani vápenité podloží. Navíc je vysoce mrazuvzdorná – údajně vydrží až -40°C, což jsme u nás zatím neměli možnost vyzkoušet a pevně doufáme, že tu možnost ani mít nebudeme …

Poslední revize 02-07-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Echinacea paradoxa var. paradoxa
Rudbeckia fulgida var.sullivantii 'GOLDSTURM'
Rudbeckia laciniata 'GOLDQUELLE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.