Mahonia x wagneri 'SUNSET'

Mahonia x wagneri
Mahonia x wagneri 'SUNSET'
mahóne Wagnerova
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín a stín
NÁROKY NA PŮDU jakákoli (od kyselá po zásaditou)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Rarity
náhled foto

Nikdy by mě nenapadlo, že mě okouzlí rostlina tak běžná jako mahónie. Tato stálezelená dřevina je hybrid odvozený od té běžné ze zahrádek našich babiček – mahónie cesmínolisté - a vyznačuje se efektní barevností listů.

Sunset je mahónie Wagnerova s kožovitými, neopadavými, velmi lesklými listy, složenými do lichozpeřeného listu o třech až pěti lístcích, jež mají několik měkkých trnů. Na jaře raší oranžově lososovou barvou, poté zezelenají do sytě zelené a na podzim se změní do všech odstínů západu slunce – oranžová, šarlatová, karmínová a sem tam i odstíny žluté a purpurové. Takto vybarvená vydrží až do jara.

V dubnu rozkvétá množství drobných, sírově žlutých květů v krátkých, vzpřímených, hroznovitých latách, jež nese sytou ale jarně svěží vůni. Odstín žluté je velmi zářivý a rozkvetlý keř zaujme již z dálky. Jedná se o velmi ranou pastvu pro včely a čmeláky. Tvar keře je nepříliš učesaný, taková divoká polokoule a pro kompaktnost je možné jej po odkvětu stříhat.

Tato mahónie roste pomalu a je známo, že mahónie cesmínolisté a on nich odvozené hybridy jsou výborně adaptibilní pro téměř jakékoli půdy včetně tužší jílovité. Pro nejkrásnější rostlinu jí dopřejte vlhkou, mírně kyselou až kyselou půdu s dostatkem živin a umístění na slunci či v lehkém polostínu. Občasným přihnojením zvýšíte hustotu olistění a tím i celkovou atraktivitu keře. Mráz jejím květům vůbec nevadí, může vykvést a být znovu zasypaná sněhovou nadílkou. Plně mrazuvzdorná do min. -27°C, možná i o pár stupňů níže.

Poslední revize 12-04-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Mahonia aquifolium  'APOLLO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.