Houttuynia cordata 'CHAMELEON'

Houttuynia cordata
Houttuynia cordata 'CHAMELEON'
touleň srdčitá, chameleonka
VZRŮST nízký nebo půdopokryvný
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.1-0.2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ ++kombinovaná:zelená a žlutá a sytě růžová
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Touleň srdčitá je velmi krásná půdopokryvná rostlina z východní Asie, jejíž krkolomné jméno bylo odvozeno od příjmení holandského botanika 18.století Martina Houttuyna. To bychom ale nebyli Češi, abychom si to nějak neulehčili, takže krom poctivého botanického názvu touleň vzniklo ještě jedno, které vystihuje jednu z jejích mála odrůd: chameleonka.

Chameleon je pestrolistá odrůda touleně s protáhle srdčitými listy, které trochu připomínají listy svlačce. Jsou při okrajích nápadně panašované zprvu světle žlutou, pak sytě žlutou a později i růžovou barvou a na podzim se žlutá vytratí a celá panašovaná plocha atraktivně zrůžoví. Při promnutí vydávají výraznou, zajímavě kořenitou vůni podobné té ve slupce pomeranče. V květnu a červnu se objevují menší, bílé květy.

Touleň je neposedná až trochu plevelná půdopokryvka, přesto tato odrůda není příliš invazní. Zvláštní je, že se jí daří jak v sušší zemi na slunci, tak i v mělkém rybníčku, tedy ve stojaté vodě či bahně a navíc ve stínu. Má ráda na humus bohaté půdy, ale hnojení nevyžaduje. Pokud chcete omezit její rozrůstání, pěstujte ji v kontejneru nebo jinak pevně ohraničeném prostoru. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 10-03-2015
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.