Tamarix parviflora

Tamarix parviflora
Tamarix parviflora
tamaryšek malokvětý
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 2-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Tamaryšek malokvětý bývá u nás často zaměňován s tamaryškem čtyřmužným, ale ten se u nás téměř nevyskytuje. Pěstuje se pro atraktivní kvetení a nadýchané vzezření keře. Přibližně v polovině května vykvétá droboučkými, čtyřčetnými květy růžové barvy, uspořádanými v 3-4 cm dlouhých hroznech podél mírně přepadavých větviček. Kvete 2-3 týdny. Po odkvětu se keř zaplní nově olistěnými větvičkami, které trochu připomínají nové rašení jalovců. Listy jsou malé, šupinaté a přisedlé k větvičkám, takže budí dojem jemného jehličnanu. Starší větve mají červenohnědou borku, která moc pěkně kontrastuje se svěže zelenou barvou listů.

Vzezření rostliny je neobvykle nadýchané a svou jemností vhodně doplní kompozice s rostlinami s tuhými listy nebo mohutnější jehličnany. Roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu je dobré jej každoročně zjara stříhat. Protože kvete na jaře, s řezem vyčkejte až po odkvětu a poté odřežte jakoukoli délku větví, abyste keř přiměli se pěkně zmladit, můžete použít i zpětný řez. Pouze neřežte do příliš starého dřeva, aby se rostlina nevysílila regenerací.

Rozdíly mezi u nás pěstovanými tamaryšky:

- tamaryšek pětimužný (tamarix ramosissima) – kvete v létě, je vzpřímený, listy jsou spíše modrozelené
- tamaryšek malokvětý (tamarox parviflora) – kvete na jaře, habitem rozcuchaný, listy jsou zelenější

Tamaryšek lze pěstovat v suché nebo mírně vlhké zemi. Není náročný na pH půdy ani množství živin. Pouze po radikálním řezu je vhodné nový růst podpořit dlouhodobým hnojivem. Vysaďte jej na plné slunce. Pochází z písečných dun jihovýchodní Evropy a i když má zprvu jemné kořeny, později dokáže svým kořenovým systémem rostoucím velmi hluboko zpevnit své podloží. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 16-02-2015.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Tamarix ramosissima (t. pentandra) 'PINK CASCADE'
Tamarix ramosissima 'Rosea'
Tamarix tetrandra 'RUBRA'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.