Prunus domestica 'PRESENTA'®

Prunus domestica
Prunus domestica 'PRESENTA'®
švestka pravá - pozdní
VZRŮST středně vysoký strom
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-4m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-3.5m
KATEGORIE LIST jehličnan opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ květen - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce

V současné době je mezi švestkami největší zájem o odrůdy odolné virové chorobě šarka. Odrůda Presenta®, kříženec mezi Ortenauer a President, tuto podmínku splňuje a navíc nabízí plody s nejvyšším obsahem cukru, jaký bylo až doposud možné dosáhnout. Proto se její využití soustřeďuje zejména tam, kde vyžadujete výraznou cukernatost: vedle konzumace čerstvých plodů hlavně na marmelády a k pálení. Navíc má dobrou skladovatelnost a i při plné zralosti plody zůstávají pevné.

Plody švestky Presenta® jsou menší až středně velké, typicky šišaté se zašpičatělými konci. Při plném dozrání jsou modrofialové, ojíněné a pecka je dobře odlučitelná. Dužina je žlutozelené, šťavnatá, sladká, chuťově velmi lahodná. Jedná se o pozdní odrůdu dozrávající 1-2 týdny po švestce domácí, je proto nutné se ke stromu tak chovat: neberte ji jako okrajový ovocný stromek, který snese všechno a který můžete dát kamkoli. Vysaďte si na osluněné místo s výhřevnou půdou, kde bude mít co možná nejdelší vegetační sezónu. Nesázejte ji proto na chladné svahy, do mrazových kotlin a vyhněte se vyšším polohám (nad cca 600 m). Je samosprašná a dobře odolná mrazům při kvetení.

Švestky jsou obecně vyšší stromy než například broskvoně, tvoří vzpřímené větve, z nichž vyrůstající postranní větvičky nesou plody. Nejlépe plodí 2-3leté dřevo. Lze je snadno udržovat řezem, nejraději po odkvětu, ale máte-li prostornou zahradu, nechte je růst volně. Mladým stromkům je dobré vytvarovat korunu – zkrátit dlouhé výhony o asi třetinu a odstranit tenké větvičky. Strom pak dobře a souměrně zmohutní a větve lépe unesou ovoce. Presenta® roste pomaleji do širší koruny. Zem mají rády živnou, vlhkou ale dobře propustnou – v těžké, mokré půdě budou trpět houbovými chorobami a nebudou včas dozrávat, protože půda bude vždy chladnější. Jsou plně mrazuvzdorné do min. -29°C.

Poslední revize 29-10-2014.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Prunus domestica  'STANLEY'
Prunus domestica '?VESTKA DOMÁCÍ' ('Quetsche d'Alsace')
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.