Vaccinium corymbosum + ODRŮDY

Vaccinium corymbosum + ODRŮDY
Vaccinium corymbosum + ODRŮDY
borůvka chocholičnatá, kanadské borůvky
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-2m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-2m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nevýrazné květy / nekvete
DOBA KVETENÍ květen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Ovoce
Opadavé listnáče
náhled fotonáhled foto

Borůvka chocholičnatá, častěji nazývaná dle místa svého původu kanadská borůvka je opadavý keř s velmi chutnými, jedlými plody o vysoké nutriční hodnotě. Jednotlivé odrůdy se od sebe liší velikostí plodů i mírně v chuti, dobou dozrávání a dále drobnějšími nuancemi, které najdete popsané u každé odrůdy zvlášť. Kvetou drobnými, konvalinkovými květy přibližně od konce května. Mají sytě zelené, tužší, elipčité, opadavé listy, jež se na podzim překrásně barví.

Borůvky jsou významnými antioxidanty, což jsou nepostradatelné látky pro lidské tělo při odbourávání toxinů a při prevenci tvorby karcinogenních buněk. Kanadské borůvky obsahují o něco méně účinných látek než borůvky lesní, přesto odborníci na výživu pokládají i tyto borůvky za jednu z nejzdravějších plodin vůbec. Borůvky jsou prospěšné při krvetvorbě, na podporu trávení a obnovení správné funkce střev, působí protizánětlivě a obnovují tvorbu oční sítnice. Bylo zjištěno, že účinné látky obsažené v borůvkách si tělo dokáže nějakým způsobem „nashromáždit“ a uchovat po dlouhou dobu, takže v době zrání je dobré je jíst v takovém množství, jaké je vám příjemné a vězte, že vám tělo bude až do jara vděčné.

Pro dobrou úrodu kvalitních plodů doporučujeme pěstovat alespoň 2 nebo ještě lépe 3 rozdílné odrůdy pospolu. Sběr plodů k okamžité spotřebě nastává tehdy, pokud plod zmodrá a nechá se snadno oddělit. Pokud ne, ještě není zralý a bývá poměrně kyselý, přesto někdy může být již tehdy vhodný k mražení. Těsně před plnou zralostí plody objeví i ptáci, proti kterým je dobré sklizeň chránit sítěmi.

POPIS ODRŮD


Rané:

Duke – raná, plody ve velkých hroznech jsou velké po celou dobu sběru a jejich velikost se podporuje silnějším prořezáváním, jsou chuťově nejlepší po úplném dozrání nebo chladném skladování, spíše rozložitější keř, velký výnos, není příliš vysoká (cca 1,5m).

Emblue – raná, velké plody v menších hroznech dozrávající již od července, sladká chuť bez navinulosti, tmavá barva bobulí, roste rychle do kompaktního keře o výšce i šířce kolem 1,5 m.

Hortblue Poppins – raná, plody ve středně velkých hroznech zrají již od druhé poloviny června postupně až do srpna. Jsou menší, podobné lesním borůvkám vzhledem i chutí, jsou pevné, sladké a šťavnaté. Keř roste vzpřímeně, tvoří silné větve a je poměrně kompaktní, takže se hodí i do kontejnerů na balkony a terasy. Nepotřebuje opylovače - je dostatečně samosprašná. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Chanticleer – raná, větší plody, sladká chuť, tvoří bohaté hrozny na koncích větví, takže se snáze obírá, má spolehlivý výnos, je odolná proti praskání větví, roste bujně do výšky 2-2,5m a šířky 1,5-1,8m.

Patriot – velmi populární, raná, spolehlivá ve výnosu, středně velké plody, výtečná chuť. Tvoří nižší keř a dobře snáší i horší půdy než typicky vřesovištní – zvládne i jílovitou, vodu zadržující složku.

Reka – raná odrůda vysoce odolná mrazům, plody jsou spíše menší a chuťově nejvíce připomínají lesní borůvky, dobrý a pravidelný výnos, silnější růst do cca 1,8 m bez prořezu, řezáním se podpoří velikost plodů.

Spartan – středně raná odrůda vysoce odolná mrazům, velké plody výrazně navinulé, vynikající, sladkokyselé chuti. Roste bujně a vzpřímeně do 2m výšky a plodí bohatě a spolehlivě ve velkých hroznech. Vyšlechtěna už roku 1936.


Středně rané:

Bluecrop – populární, středně raná, vysoce produktivní odrůda s velkými, chutnými plody odolnými popraskání. Doporučuje se rostliny pravidelně prořezávat. Roste silně do cca 1,8 m.

Bluegold – americká odrůda s množstvím vzpřímených výhonů a plodností od poloviny srpna. Plody mají střední velikost a plodí pravidelně a hojně, jsou sladké pouze s lehoučkou navinulostí a lze je dobře skladovat. Je nenáročná, bezproblémová a samosprašná . Roste středně bujně do cca 1,5 m.

Bluejay – středně raná, plody běžné velikosti spíše v jedné etapě, odolávají popraskání, chuť příjemná, sladce navinulá. Roste vzpřímeně do cca 1,8 m.

Blueray – středně raná, velmi odolná odrůda i pro chladnější oblasti, výnos je vysoký a plody jsou poměrně velké, pevné, dobré chuti, je lépe nechat je dobře dozrát na keři. Roste vzpřímeně do cca 1,7 m.

Elizabeth – středně raná, odolná nemocem a tolerantní vůči horším půdám, bujně a vzpřímeně rostoucí, plody od půlky srpna, velké až střední, vynikající chuť kombinující sladkost i navinulost, výraznější aroma, díky pozdnímu kvetení se snáze vyhne nečekaným mrazíkům, téměř samosprašná, výška do cca 1,8 m.

Goldtraube 71 – středně raná se středně velkými plody na konci července v bohatých hroznech, jejich chuť je jemně vínově navinulá. Nabízí dlouhé období sklizně a spolehlivou každoroční úrodu. Velmi mrazuvzdorná.

Chandler – středně pozdní s pravděpodobně největšími plody doposud vyšlechtěnými (stav r.2010), jejichž velikost 2 cm v průměru se přirovnává k malým třešním. Chuť je vynikající, sladká, šťavnatá, slupka pevná a postupná sklizeň od poloviny srpna po dobu až 6 týdnů. Růst je středně bujný, pravidelný, spíše rozložitý. Vyšlechtěná v roce 1995 v USA.

Chippewa – středně rané a extrémně mrazuvzdorná odrůda menšího vzrůstu, plodí od července do začátku srpna, plody sladké, šťavnaté, kompaktní keře jsou vhodné zejména do nádob, výška 0,9-1,2m

Northland – odrůda pro polovinu prázdnin, velmi mrazuvzdorná, drobnější plody plnější chuti podobné lesním borůvkám. Dozrává ve 2-3 etapách, podle síly rostliny a kvality půdy. Vzpřímená, ale spíše menšího vzrůstu do cca 1 m výšky.

Northsky – extrémně mrazuvzdorná až do -40 °C, kompaktní až zakrslá do výšky cca 60 cm, křížená s lesní borůvkou, takže i chuť je jim podobná, jen sladší, plody střední až malé, velmi tmavé, plodí hojně až 2 měsíce, hodí se i do nádob.

Poppins – středně velké plody s pevnou slupkou, která zajišťuje trvanlivost a nabídne příjemnou křupavost jako u třešní. Plody jsou sladké a šťavnaté a dozrávají od druhé poloviny července. Tvoří husté a kompaktní keře o výšce a šířce kolem jednoho metru.

Sunshine Blue - velmi efektní, zakrslá, samosprašná odrůda s neopadavými listy a množstvím plodů v červenci a srpnu. Nepotřebuje opylovače a keř zůstává kompaktní i bez řezu. Velmi vhodná do květináčů na terasy a balkóny. Dorůstá kolem 1m výšky i šířky.

Pozdní:

Berkeley – středně pozdní, velmi chutná a výnosná úroda s velkými plody. Roste poněkud nepravidelně a má tendenci se více rozkládat, což zajišťuje dostatek prutů pro násadu plodů. Plodí spolehlivěji ve středních a teplejších polohách a v dobré půdě.

Brigitta (Brigitta Blue) – pozdní odrůda tvořící menší keře do cca 1,3 m. Plody mají střední velikost, jejich nespornou výhodou je pozdní zrání a dlouhá skladovatelnost. Do plné sladkosti dozrává v teplejších oblastech nebo po nějaké době chladného skladování. Nevhodná do nejchladnějších regionů (podhůří a hory).

Darrow – velmi pozdní odrůda tvořící vyšší, vzpřímené keře až do 2 m, velkoplodá, lahodné, lehce sladkokyselé chuti podobné lesním borůvkám. Plody jsou odolné praskání při dlouhodobě vlhkém počasí konce prázdnin. Pro velikost plodů je dobré pravidelně prořezávat.

Jersey – spíše pozdní odrůda tvořící větší keře až do 2 m, spolehlivá produktivita v protáhlých hroznech, ze kterých se dobře obírá. Největší plody jsou v prvním sběru, v dalších jsou menší ale stále chuťově velmi lahodné a sladké. Velmi odolná a vhodná i pro chladnější regiony se zaručeným dozráním. Pro velikost plodů je dobré pravidelně prořezávat.


PĚSTOVÁNÍ

Kanadské borůvky mají specifické požadavky na půdu. Zejména musí být výborně propustná – nesnáší stát ve vodě (vzpomeňte si na lesní borůvky – nikdy nerostou na podmáčených stanovištích). Doporučujeme vyhloubit cca 40 -50 cm hluboký záhon, který vysypte rašelinou smíchanou dobrým nevápněným kompostem a po výsadbě je zamulčujte kůrou. Protože ne každý má chuť a možnosti takto vylepšit záhon, v posledních letech se velice rozšířilo a stalo populárním pěstování ve velkých nádobách, kde bude odtok vody zajištěn dostatečnou spodní perforací a zem bude pouze taková, jakou sami namícháte. Na rozdíl od borůvek lesních tyto potřebují plné slunce. Pokud hnojíte, používejte hnojiva na vřesovištní rostliny nebo směsi na podporu plodů. Máte-li vlastní kompost, doporučujeme každé jaro odhrnout kůru, přisypat dobrou vrstvu organického materiálu nad kořeny a opět zasypat kůrou. Budou plodit i bez řezu, ale u některých odrůd se prořezáváním docílí vyšší plodnost nebo se zamezí předčasnému plození nekvalitních plodů. Řez provádějte po sklizni. Mrazuvzdornost keřů je vysoká, místy až do cca -40°C, ale mrazy pod -30°C nepříznivě ovlivňují násadu plodů.

Poslední revize 17-09-2014; 13-01-2017
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY lesní borůvka Berry Bux výška 10-20
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRŮDY BLUECROP výška 20-30
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY DUKE
Český výpěstek
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY Elisabeth
Český výpěstek
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY Elisabeth
Český výpěstek
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY Northsky
Český výpěstek
HOBBY
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY Northsky
Český výpěstek
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRŮDY POPPINS
Český výpěstek
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY GOLDTRAUBE výška 30-50
Český výpěstek
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY Patriot
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY BLUECROP výška 30-50
HOBBY
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY BRIGITTA BLUE výška 30-50
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY JERSEY výška 30-50
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY JERSEY výška 30-50
STANDARD
PRAHA POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY BLUECROP výška 40-60
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY NORTHLAND výška 50-60
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY BLUERAY výška 40-60
STANDARD
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY lesní borůvka Berry Bux
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU
Vaccinium corymbosum + ODRÙDY lesní borůvka Pink Breeze výška 30-50
De Luxe
CHLUMEC POŠTOU


Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.