Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'BABY JOE'

Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.)
Eutrochium purpureum (syn. Eupatorium p.) 'BABY JOE'
sadec červený
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-0.6m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až purpurová
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Tato trvalka mě poprvé upoutala před lety, když jsem na konci léta viděl na jednom kruhovém objezdu v Holandsku krásnou kompozici kvetoucích trvalek, v jejichž středu se tyčila vysoká, pevná rostlina s atraktivními, purpurově nachovými květy. Kolem byla ozdobená žlutou, modrou a oranžovou květenou a ona uprostřed stála jako jejich důstojná carevna. Zjistil jsem, že se jedná o sadec skvrnitý, který se pěstuje velmi málo, přestože se jedná o velmi krásnou a již z dálky poutavou trvalku. Proto mě potěšilo, když jsem jej nedávno našel vysazený i v jednom brněnském parku.

Baby Joe je poměrně nová odrůda sadce z Holandska, kterou vyšlechtil a v roce 2009 patentoval Hubertus Gerardus Oudshoorn. Téměř ve všech ohledech je podobná více rozšířenému sadci skvrnitému Atropurpureum, ale jedno má unikátní: kompaktní růst a nižší výšku. Baby Joe totiž dorůstá pouze kolem 60 cm. Tvoří pevné, houževnaté stonky temně purpurové barvy, na jejichž vrcholech se od poloviny léta objevují 15-20 cm široké, ploché laty podobné okolíkům, plné nachových poupat, jež se otevírají do světle nachově růžových, vlásečnicových květů. Při plném rozkvětu laty vypadají jako chlupaté. Jsou oblíbenou pastvou pro motýly. Listy jsou středně až olivově zelené, elipčitě kopinaté, opadavé, při krajích výrazně pilovité a než rostlina vykvete, mají lehký purpurový přeliv. Rostlina se pěstuje i pro své léčebné účinky – používá se zejména při léčbě ledvin a močových cest.

Sadec miluje vlhko a jakmile zakoření, nevadí mu ani částečné podmáčení. Dává přednost mírně alkalickým půdám (bez přítomnosti rašeliny). Jeho stonky odolávají větrům i silným dešťům, není proto třeba hledat mu chráněné místo ani oporu. Poroste na plném slunci i v polostínu a je výborně mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 11-08-2014.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Eutrochium maculatum (syn. Eupatorium m.) 'PURPLE BUSH'
Eutrochium maculatum (syn. Eupatorium m.) 'ATROPURPUREUM'
Eutrochium (eupatorium) 'PHANTOM'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.