Lavandula angustifolia 'SILVER LEAF'

Lavandula angustifolia
Lavandula angustifolia 'SILVER LEAF'
levandule lékařská
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ různobarevné:stříbrná a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
Stálezelené listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Levandule lékařská (úzkolistá) je tzv. polokeř či dřevnatá trvalka pocházející z francouzské části Středozemí. Pěstuje se tak hojně a na tolika místech světa, že vznikají mnohé, často nepojmenované selekce s mírnými odlišnostmi. Zde vám představujeme jednu z nich, která krom všeho typického má něco navíc – nápadně větší a výrazně stříbřitější listy. Jmenuje se Silver Leaf a má úzce kopinaté, neopadavé, velmi aromatické, za suchého počasí svítivě stříbřité a během deště sivě zelené listy. Květy jsou voňavé a otevírají se začátkem léta na 60-80 cm vysokých stoncích a jsou seskupené v podlouhlých kláscích. Dokáže kvést poměrně dlouho, v našich podmínkách většinou do poloviny prázdnin.

Nyní trocha pravdy o té barvě na různých fotografiích: opravdový odstín je za plně slunečného dne jemně fialový. Sytě fialové odstíny dosáhne fotograf, pokud ji fotí za oblačného počasí, nebo při jasné obloze navečer těsně po západu slunce, nebo pokud najde pole s velmi hustou výsadbou, kde množství květů znásobí sytost barvy. Ostatní fotky s výrazně modrofialovými květy jsou umělecky přibarvené a nezobrazují realitu – tmavší odstíny dokáží nabídnout pouze její kompaktnější odrůdy.

Levandule nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně zem musí být dobře propustná – jsou mrazuvzdorné, ale spíše suchomilné - nesnáší mokro na kořenech. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Aby rostlina brzy nezestárla tím, že zdřevnatí spodní větve a nové výhony se budou válet po zemi, každé jaro rostlinu sestříhněte na 10-15 cm loňských větví. Bude hustší a pokvete bohatěji. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C.

Poslední revize 04-08-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lavandula angustifolia
Santolina chamaecyparissus
Erysimum 'BOWLES' MAUVE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.