Paeonia lutea f.dissecta

Paeonia lutea
Paeonia lutea f.dissecta
pivoňka tibetská
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.5-1.3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ světle zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ duben - květen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Velmi vzácnou a krásnou pivoňkou je druh nazvaný pivoňka Delavayova nebo - podle země, odkud pochází - pivoňka tibetská. V přírodě východní Asie se vyskytuje ve vysokých polohách o nadmořské výšce 2000 metrů a více a vyhledává slunné stráně či okraje lesních porostů s kyselejší půdou. Jedná se o velmi variabilní rostlinu, která již několika botanikům tak zamotala hlavu, že se její pojmenování a dendrologické zařazení stalo na prahu nového milénia chůzí po tenkém ledě. A abychom nezahučeli do ledové vody tibetských náhorních jezer, přikloníme se k názvu, který je nejvýstižnější z hlediska prostého překladu do latiny: Paeonia (pivoňka) lutea (žlutá) f.dissecta (forma s vykrajovanými listy).

Tato pivoňka roste velmi pomalu a tvoří dřevnatou strukturu spodních větví stejně jako pivoňka křovitá, oproti níž je přísně vzpřímená a její větve nikdy nepřepadají do stran. Od poloviny jara se otevírají voňavé, menší, cca 4-6 cm široké, jednoduché, výjimečně dvojité květy citrónově žluté barvy s bohatým středem plným zlatožlutých tyčinek s červeným základem. I po odkvětů zůstává nesmírně atraktivní díky svým tence a hluboce vykrajovaným listům světle zelené barvy s červeným nádechem zejména při okrajích a na řapících. Na podzim, než opadají, se listy zbarví do zářivých barev oranžové a šarlatové s příměsí vínové.

Jako taxon je tato pivoňka téměř nedosažitelná v běžné produkci evropských školek. Přesto, jakmile si ji pořídíte, nemáte před sebou v žádném případě choulostivou primadonu. Poroste v jakékoli propustné půdě přednostně kyselejší reakce na plném slunci nebo v polostínu. Má ráda rovnoměrné vlhko, ale po zakořenění není náročná na zálivku. Nestříhá se – roste tak pomalu, že vcelku není co stříhat. Mrazuvzdornost se v Evropě těžko určuje, protože v Tibetu je zvyklá na krátké léto a vysoké výkyvy teplot do obou extrémů. Přesto se očekává, že zvládne výsadbu v zónách 5 a výše (do cca -29°C).

Poslední revize 04-05-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Paeonia lutea var.  LUDLOWII
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.