Lagerstroemia indica 'Whit II' DYNAMITE®

Lagerstroemia indica
Lagerstroemia indica 'Whit II' DYNAMITE®
lagerstroémie
VZRŮST střední keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 1.5-3m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 1-1.5m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ červená
DOBA KVETENÍ srpen - září
NÁROKY NA SLUNCE slunce
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Lagerstroémie je rostlina původem z Číny, odkud byla v 18.století rozšířena do USA a Spojeného království. Původní druh lagerstroemia indica je poněkud choulostivý a nepříliš vzhledný, ale šlechtitelé za mnoho desetiletí přišli s mnoha kultivary, kde zejména mezidruhovým křížením s l. speciosa či l.fauriei docílili nejenom krásných květů a kompaktních, hustých rostlin, ale – a to je zejména pro nás důležité – dalším křížením a selekcí mezi těmito již hotovými odrůdami nabídli i několik zatím málo kousků, které snesou i chladné zimy a nejenom že nezmrznou, ale i stihnou v létě vykvést.

DYNAMITE® je pravděpodobně nejčervenější odrůda lagerstroémie, která je v současnosti na trhu a navíc má tu úžasnou vlastnost, že se řadí k těm nejotužilejším, schopným zvládnout zimy zóny 6 (do cca -23°C). Jedná se o rychle rostoucí, opadavý keř s tuhými listy, které raší vínově červené a rychle nabírají tmavě zelenou barvu. Na podzim, zejména v kyselé půdě, se barví do ohnivých odstínů oranžové, šarlatové a žluté.

DYNAMITE® tvoří velká, vzpřímená květenství o výšce 30-35 cm a šířce 20-25 cm. Jednotlivé květy nakvétají postupně od poloviny prázdnin až do posledních teplých a slunečných dnů podzimu, mají svítivě červenou barvu, občas s bílým melírem a tvoří málo semen, takže se nevysilují. Další vlastností, která se objevuje na starších rostlinách, je v šupinách se odlupující borka kmenů, která po sloupání zanechává zajímavě skvrnitou mozaiku podobnou kmenům platanů. Nejvíce vynikne v zimě při plném slunci.

Rostlinu vyšlechtil a mezi 2000 semenáčky vyselektoval americký botanik Carl E.Whitcomb z Oklahomy a v roce 1996 patentoval pod názvem Whit II, patent má číslo PP10,296. Jako obchodní jméno zvolil Dynamite®, což je vzhledem k třeskutě červené barvě květů trefné.. Pro zajímavost semena určená ke šlechtění byla ošetřena speciální látkou EMS (ethylmethane sulfonic acid methyl ester), o které je známo, že po kontaktu se semeny přiměje rostlinu zmutovat a dá tak vzniknout nové odrůdě vykazující znaky odlišné od původních kultur.

Lagerstroemie jsou středně velké keře nebo nízké stromky, které bez řezu v našich podmínkách rostou pomalu. Konce loňských výhonů často poškodí mráz, proto zjara po mrazech zakraťte loňské větvičky na třetinu původní délky, čímž rostlinu přimějete v létě kvést. Umístěte ji na plné slunce – potřebuje neustálý úpal a nulový stín. Půda musí být dobře odvodněná, rostlina nesmí v zimě zůstat v těžké, podmáčené zemi. Kyselá půda umocní podzimní vybarvení listů, ale není to podmínka. Bohatý mulč na zimu je nutný a v létě užitečný, neboť lagerstroemie má ráda vlhko (nikoli mokro). Letní vrstva mulče by měla být nízká, aby se prohřívala i zem. Přílišné hnojení dusíkatými hnojivy podpoří růst větví a listů na úkor kvetení. Nadzemní dřevo je odolné do cca -21°C (zóna 6b) a přízemní části a kořenový systém min, do -25°C, přičemž zjara spolehlivě obráží a následně kvete.

Poslední revize 25-02-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lagerstroemia 'TONTO'
Lagerstroemia indica 'Whit IV' RED ROCKET®
Lagerstroemia 'Piilag B5' ENDURING SUMMER® RED
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.