Magnolia grandiflora 'PURPAN'®

Magnolia grandiflora
Magnolia grandiflora 'PURPAN'®
magnólie velkokvětá
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 8-10m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 3-4m
KATEGORIE LIST listnatý stálezelený
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ bílá
DOBA KVETENÍ červen - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 6   (do -23°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Stálezelené listnáče
Květy v létě
Exotika
Rarity
náhled fotonáhled foto
Stálezelená magnólie velkokvětá nejenom že patří mezi královny kvetoucích stromů, ale zároveň je symbolem a vlajkovou lodí našeho zahradnictví. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Díky rozvoji komunikačních technologií, zejména internetu se v posledních desetiletích dozvídáme o rostlinách, které byly dříve našim zahradám utajeny díky jejich malé propagaci ve světě. Tato odrůda velkokvěté magnólie je na světě již od roku 1735 a byla vyšlechtěna ve Francii. Je to nedaleko, přesto se o ní svět dozvídá až začátkem nového milénia.

Purpan® je nejrychleji rostoucí stálezelená magnólie ze všech známých druhů. Původní rostlina vysazená v roce 1735 ve francouzském Toulouse je stále naživu, v plném zdraví a výšce kolem 25 metrů. V našem podnebí se běžná výška odhaduje na 10 až 12 metrů. Nese tmavě zelené, středně velké až velké, lesklé listy s nazrzlým semišem zespodu a lehce zvlněnými kraji. Jsou pevné a kožovité, přesto na omak o trošku tenčí než u základního druhu a na ostatních odrůdách.

V červnu se otevírají květy a to již na mladých rostlinách – umí kvést již ve věku přibližně 4 let jako semenáč. Kvete bohatě a pravidelně po celé léto velkými květy o průměru 20-24 cm se silnou, sladce citrusovou vůní. Tvar keře je typický pro všechny magnólie – široký plamen svíčky. Střih se obyčejně nedoporučuje, neboť vyžaduje trochu obezřetnosti, abyste nepřišli o kvetení. Nejlépe je stříhat větve okamžitě po odkvětu. Jarní řez podpoří větvení, ale přijdete o některá poupata ve vrcholech loňských větví. Vřele doporučujeme každoroční pohnojení „šokovou“ dávkou kvalitního, ve vodě rozpustného hnojiva (např. Kristalon Gold), kdy použijete cca desetinásobek doporučené dávky a rozmícháte jej v desetilitrové konvi a rostlinu velmi pomalu zaléváte, aby vše vypila. Tuto výživu můžete provést kdykoli od května do poloviny července, stačí 1x ročně. Do 7-10 dnů listy ztmavnou do sytého, zdravého odstínu a do 3 týdnů jí narostou nové listy i výhony.

Stálezelené magnólie vyžadují živnou, rovnoměrně vlhkou, nevysychavou půdu a vydatný mulč, který je ochrání proti teplotním a vlhkostním výkyvům. Každopádně potřebuje umístění chráněné před nejhoršími větry v zimě a na jaře, hlavně s dostatkem slunce na alespoň 6 hodin denně. Zem je potřeba kyselá, velmi úrodná, vlhká ale nikoli mokrá = nepropustná. Starším rostlinám vyhovuje jíl ve spodních partiích, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Pokud je vaše zem jílovitá v celém profilu, magnólii vysaďte přibližně třetinu výšky zemního balu nad terén a poté boky dosypte směsí kvalitní zeminy a kompostu či rašeliny/substrátu. Kopeček musí být pozvolný, nikoli jako krtina. Po kořenech jí raději nechoďte, nemá to ráda. Magnólie Nannetensis prokázala odolnost mrazům až do -24°C. Zatím nebyla vyzkoušena v klimatické zóně s pravidelnými silnějšími mrazy. V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!

Poslední revize 024-02-2014
VELIKOSTI A CENY
Veškeré zboží si můžete vyzvednout osobně v prodejně, nebo nechat dodat zvolenou formou dopravy - POŠTOU / AUTEM. Zde je ceník přepravného. Dodáváme i na Slovensko.
Položky označené POŠTOU lze zabalit do krabice a odeslat kurýrem, nebo v případě větší objednávky je odeslat naší dopravou, pokud by balíková služba přesáhla cenu dodání naším vozem. Více o dopravě zde.
Nevíte si rady s objednávkou? Zkuste informace jak objednávat.
 Nezáleží na tom, ve které prodejně se rostlina právě nachází. Pokud si ji předem objednáte, připravíme vám ji tam, kde si ji přejete vyzvednout.
Chcete využít slevy pro objednávky listopad 2022 / únor 2023 ? Více informací zde.
 
náhled zboží typ objem
kont.
velikost kvalita cena ve které prodejně? způsob odeslání počet ks
Magnolia grandiflora výška 100-125 cm
STANDARD
SKLAD
POŠTOU


Podobné rostliny
Magnolia grandiflora 'EXMOUTH'
Magnolia grandiflora 'VICTORIA'
Vysvětlivky
 • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
 • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
 • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
 • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
 • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
 • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
 • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
 • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
 • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.