Digitalis x mertonensis

Digitalis x mertonensis
Digitalis x mertonensis
náprstník Mertonův
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.8-1m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.3-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled foto

Náprstník Mertonův je hybridní, tedy křížený druh náprstníku, jež vznikl křížením náprstníku velkokvětého (dvouletka) s náprstníkem červeným (trvalka). Díky druhému rodiči má něco z genetického základu trvalek, přesto je vhodné pěstovat jej tak, aby se mohl sám vysemenit a starší rostliny, které po několika letech odumírají, byly nahrazeny mláďátky, jejichž kvality jsou totožné s rodiči (nemají tendenci zplanit). Jinými slovy pokud mulčujete za pomocí textilie, nedotahujte ji až k vysazované rostlině a ponechte dostatek prostoru kolem.

Zvonovité květy tohoto náprstníku jsou větší něž kterýkoli z druhů, ze kterých vzešel, mohou mít až 6cm na délku a vyrůstají ve nahlučené podél stonku ve velkém množství. Mají zvláštní odstín sytě růžové barvy s měděným nádechem a hrdlo zdobí vínové tečky s bílým lemem a zvláštní dekorace podobající se rudé síťovině. Listy jsou rovněž velké, zejména při zemi jsou až 20 cm dlouhé, široce kopinaté s výraznou špičkou, středně zelené a mírně plstnaté. Kvete od června do přibližně poloviny prázdnin. Po odkvětu hlavního stonku jej co nejdříve odřízněte, aby se vytvořilo několik dalších, kratších, jež mohou pokračovat v kvetení až do srpna.

Náprstník je velmi léčivá rostlina, ale i jedovatá. Naštěstí netvoří žádné lákavé bobule, jež by přitahovaly děti, přesto se nedoporučuje do skupinových výsadeb u dětských hřišť, školek a podobných zařízení.

Náprstník poroste v téměř jakékoli půdě, pokud nevykazuje žádný z extrémů – příliš mokrá, příliš suchá. Přirozeně se vyskytuje v živných půdách na okrajích lesů či v jeho světlinách, což pro zahradní pěstování znamená, že bude dobré jej vysadit buď na slunce s dostatkem závlahy nebo do mírného polostínu. Přemíra hnojení se projeví nadbytkem velkých listů, ale nemusí vykvést. Mrazuvzdorný do cca -34°C.

Poslední revize 04-02-2014.
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Digitalis purpurea VIRTUOSO™ F1 'RED'
Digitalis purpurea VIRTUOSO™ F1 'Rose Compact'
Digitalis purpurea 'CAMELOT ROSE'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.