Lysimachia punctata

Lysimachia punctata
Lysimachia punctata
vrbina tečkovaná
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 0.6-0.8m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ žlutá
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 4   (do -34°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto

Pamatuji si ještě jako zahradnický amatér, jak mě na začátku prázdnin fascinovaly na venkově téměř všudypřítomné, pevné stonky se záplavou ostře žlutých květů. Byly snad v každé třetí zahrádce, často i v zanedbaných záhonech a tam, kde byste žádnou květenu opravdu nečekali. Až mi jedna dobrá duše sdělila, že tahle vrbina poroste bez jakéhokoli zásahu skoro všude a jakmile se o ni přestaneme starat, rozroste se i tam, kde o ni nestojíme.

Vrbina tečkovaná je opravdu nápadnou a krásnou trvalkou mezi svými asi 150 příbuznými druhy. Tvoří pevné stonky o výšce 60-70 cm, v ideálních podmínkách výjimečně až 1 metr vysoké, které od konce června do konce července hostí množství sírově žlutých květů s oranžovým znaménkem v hrdle. Listy jsou středně zelené, elipčité až kopinaté a rostou podél celého stonku až k vrcholu.

Vrbina je nenáročná na půdu. Snáší jakékoli pH, uvítá zem živnou a nevysychavou. Dobře snáší dočasné zamokření. Pěstujte ji na plném slunci nebo v mírném polostínu. Mrazuvzdorná do cca -34°C a lze ji pěstovat i ve venkovních nádobách.

Poslední revize 03-02-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Lysimachia punctata 'HOMETOWN HERO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.