Veronicastrum sibiricum

Veronicastrum sibiricum
Veronicastrum sibiricum
rozrazil sibiřský, rozrazilovec
VZRŮST středně vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.5-1m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ fialová
DOBA KVETENÍ červenec - srpen
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 3   (do -40°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
Květy v létě
náhled fotonáhled foto
Pokud hledáte trvalku, která nabídne nejenom atraktivní kvetení, ale zároveň nápadnou architekturu a pěknou stavbu, jež lze výborně kombinovat s keři, popřípadě ji použít tam, kde už na keře není místo, prohlédněte si tuto skupinu rozrazilů, náležících pod latinský rod veronicastrum. Existují pouze 2 druhy pojmenované po své domovině – rozrazil sibiřský a rozrazil viržinský. Rozdíl mezi nimi je nevelký, liší se hlavně vzrůstem. Pokud rádi srovnáváte a připodobňujete, představte si drmek (vitex agnus-castus) nebo, zejména díky listům, konopí seté. Jako by z oka vypadly oběma zmíněným.

Rozrazil sibiřský se od svého severoamerického bráchy liší zejména větším listem a menším vzrůstem. Jeho vzpřímené stonky jsou hustě olistěné vstřícnými kopinatými listy středně až tmavě zelené barvy, jež se objevují ve svazcích v sudém počtu (kdežto r.viržinský jich mívá 5-7). Kvetení začíná na přelomu června a července, kdy se na koncích stonků vytvoří hustá klasovitá květenství, jež se botanicky správně řadí ke vzpřímeným hroznům. Jsou sestavená z drobných, levandulově namodralých až světle fialových květů, jimž z květového kalichu trčí dlouhé tyčinky, díky nimž květenství budí dojem, že je chlupaté.

Rozrazil poroste nejlépe v rovnoměrně vlhké, živné zemi na plném slunci nebo jen částečném polostínu. Není náročný na péči, kromě odstranění odumřelých nadzemních částí zjara nic nevyžaduje. Mrazuvzdorný do cca -40°C.

Poslední revize 25-01-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Veronicastrum virginicum 'FASCINATION'
Vitex agnus-castus var. LATIFOLIA
Veronicastrum virginicum 'APOLLO'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.