Pterostyrax corymbosa

Pterostyrax corymbosa
Pterostyrax corymbosa
sturačník vrcholičnatý
VZRŮST vyšší keř
BĚŽNÁ VÝŠKA 3-5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 2-4m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ zelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ krémová
DOBA KVETENÍ červen - červen
NÁROKY NA SLUNCE slunce
NÁROKY NA PŮDU kyselá (s vysokým obsahem rašeliny)
NÁROKY NA VLHKOST PŮDY rovnoměrně vlhká (nevysychavá)
USDA zóna (nejnižší) 5b   (do -27°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Opadavé listnáče
Rarity

Sturačník vrcholičnatý je blízký příbuzný sturačníku chlupatého, jenž z naší nabídky dobře znáte, pokud patříte mezi sběratele zajímavých a nevšedních dřevin. I v tomto případě rostlina pochází z Číny a Japonska a tvoří větší vícekmenný keř či menší strom s výraznými listy i květy, přesto se pokládá za menšího brášku, co se vzrůstu týče.

Listy sturačníku vrcholičnatého jsou opadavé, široce elipčité až obvejčité, většinou drží pevně v téměř vodorovné poloze, zdobí je nápadné žilky napříč listem, mají svěže zelenou barvu v sezóně a na podzim se mění do žluté. V červnu rozkvétají nepříliš dlouhé hrozny smetanově bílých kvítků vzezření drobných zvonečků, kterým zevnitř koukají dlouhé pestíky stejné barvy. Jsou voňavé. Podle květenství lze snáze rozeznat, o jaký druh sturačníku se jedná – tento má hrozny, jehož květy jsou uspořádané v kratších postranních stoncích a poslední – nejnižší, netvoří spodní špičku, ale směřuje rovněž do strany, takže hrozen je jaksi neukončený. Kdežto sturačník chlupatý má přísně svislý hrozen do špičky.

Sturačník má rád vlhkou, kyselou, hlubokou půdu s dostatkem organického materiálu. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorný a většinou o mnoho nižší než ve své domovině, kde dorůstá více než 10m. U nás čekejte dřevinu o výšce mezi 3 a 5 metry. Odolný do cca -27°C.

Poslední revize: 09-01-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Pterostyrax hispida
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.