Thalictrum 'BLACK STOCKINGS'

Thalictrum
Thalictrum 'BLACK STOCKINGS'
žluťucha
VZRŮST vysoká trvalka
BĚŽNÁ VÝŠKA 1-1.5m
BĚŽNÁ ŠÍŘKA 0.4-0.6m
KATEGORIE LIST listnatý opadavý
BARVA LISTŮ různobarevné:zelená a modrozelená
KATEGORIE KVĚT nápadné květy
BARVA KVĚTŮ růžová až purpurová
DOBA KVETENÍ červen - červenec
NÁROKY NA SLUNCE slunce a polostín
USDA zóna (nejnižší) 5   (do -29°C)
KÓD ZIMNÍ OCHRANY  
PRO ZÓNY 5+6 Kód zimní ochrany zóna 5+6
PRO ZÓNU 7 Kód zimní ochrany zóna 7
ZAŘAZENA DO KATEGORIÍ Trvalky a cibuloviny
náhled fotonáhled fotonáhled foto
Bravo botanickým jazykozpytcům, jež pojmenovali tuto trvalku tak překrásným českým jménem žluťucha. Už jen stačí přidat žluťucha poťouchlá a můžete si být jistí, že to žádný přistěhovaný cizinec nevysloví. Ale vážně. Žluťucha je moc pěkná a díky své velikosti i efektní trvalka vyššího vzrůstu, jež se přirozeně nachází snad ve všech oblastech mírnějšího pásu severní polokoule.

Black Stockings je kříženec žluťuchy orlíčkolisté, které jako jednomu z rodičů vděčí za malebně skládané, až 3x zpeřené listy složené z drobných, zakulacených lístků středně zelené barvy s lehce modrozeleným přelivem. Jsou velmi podobné listům orlíčku. Již od konce jara se ze středu trsu vzedmou silné, temně vínové až skoro černé stonky, na jejich vrcholu se otevřou chundelatá květenství barvy, jež je všude popisována jako růžově levandulová, ale já bych ji označil za bledě purpurovou, velice podobnou barvě i chmýřitým stylem květům sadce, snad o odstín růžovější. Poupátka jsou drobná a kulatá a otevřené květy jako střapatá hlava, jako když se rozprskne petarda ohňostroje. Uříznuté těsně před rozkvětem vydrží dlouho ve váze.

Žluťucha miluje vlhká místa s dostatkem živin a běžně se vyskytuje jak na slunci tak i v přistíněných lokalitách. Nesnáší extrémy typu trvalého bahna stejně jako drolivou, vysychající zem, jež má tendenci být na slunci spečená. Množí se dělením trsů, ale mladé rostliny se hůře ujímají. Mrazuvzdorná do cca -29°C.

Poslední revize 09-01-2014
VELIKOSTI A CENY
MOMENTÁLNĚ NENÍ V PRODEJI


NEMÁME ROSTLINU SKLADEM? ZKUSTE PODOBNOU:
Eutrochium maculatum (syn. Eupatorium m.) 'PURPLE BUSH'
Vysvětlivky
  • STANDARD - Rostliny této kategorie jsou 1.jakosti s hustotou větví a celkovou šířkou přiměřenou věku a způsobu pěstování v kontejnerech.
  • DE LUXE - Do této kategorie patří speciálně vybrané kusy, které na svůj věk a výšku mají velmi husté větvení a celkový luxusní vzhled, zpravidla díky pravidelnému stříhání nebo jiné speciální péči.
  • EXTRA - Tyto rostliny jsou již velmi rozrostlé a věkově zralé se solitérním vzezřením.
  • HOBBY - Hobby rostliny jsou stejně kvalitní jako naše běžná standard kvalita, ale jsou mladší a tím pádem menší a levnější.
  • KEŘ - dřevina, která houstne zejména větvemi rostoucími od země.
  • STROM - kmenová dřevina s korunou, kdy kmen má výšku 190-210 cm, není-li v popisu uvedeno jinak. Za obchodní velikost se u stromů považuje obvod kmene ve výšce 1m.
  • POLOKMEN, MINIKMEN - kmenová dřevina s nižším kmenem než má strom, výška kmene je uvedena v popisu velikosti.
  • ZAVĚTVENÝ OD ZEMĚ - znamená dřevinu, která neroste jako klasický keř, ale má kmen a větve se objevují již od země a pokračují vzhůru podél kmene.
  • u TRAV a TRVALEK se většinou uvádí průměr květináče nebo průměr trsu, čímž se odkazuje na hustota trsu.
VZROSTLÉ ROSTLINY nad 150 cmsolitéry, clonící a plotové keře

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies - podrobnosti naleznete zde . Dalším používáním tohoto webu beru tuto informaci na vědomí ROZUMÍM.